Srbija i svet danas obeležavaju Dan primirja u Prvom svetskom ratu u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje i okončan Prvi svetski rat.
Predstavnici Vojske Srbije, grada Valjeva i Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912 – 1918. godine, položili su vence i cveće, odali poštu junacima na Spomen-groblju na Novom groblju u Valjevu.
“Danas ceo svet obeležava Dan primirja u prvom svetskom ratu. Na današnji dan, 11. novembra 1918. godine u 11 časova, u Francuskom gradu Kompijenu u specijalnom vagonu Ferdinanda Foša, potpisano je primirje između predstavnika sile Antante i predstavnika Nemačke, koji je ostao na snazi do zaključenja mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919.godine. Čast mi je da danas u ime grada Valjeva položim venac na spomenik poginulim borcima, učesnicima Prvog svetskog rata. Pozdravljam predstavnike Vojske Republike Srbije, naslednike slavne srpske vojske, koja je posle četiri godine najtežih borbi donela slobodu Srbiji i srpskom narodu. I danas, sa ponosom na reveru nosimo znak Natalijine ramonde, kao simbol vaskrsenja srpske vojske i srpske države. Da podsetim, 15. septembra davne 1918. godine probijen je Solunski front, na kome su ostale posejane kosti vojnika širom područja Balkana, od Albanije, Grčke, Makedonije, Bugarske, Srbije pa sve do današnje Austrije. Srbija je ostala bez 60 % muške populacije i bez 30 % ukupne populacije. Više od milion Srba stradalih u Prvom svetskom ratu nas obavezuje da ljubomorno čuvamo slobodu po svaku cenu i da nikada ne zaboravimo njihovo veličanstveno delo i žrtvu za svoju otadžbinu, a to ćemo postići čuvajući vojno – političku nezavisnost, unapređivati Vojsku i negujući državnu politiku. Srećan vam praznik i živela Srbija”, poručio je Viktor Mićić, zamenik predsednika Skupštine grada Valjeva.
U Srbiji je ovaj dan prvi put obeležen 2012. godine.
Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, a u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.