Grad Valjevo već 13 godina ima i aktivno primenjuje Lokalni akcioni plan za obrazovanje Roma.
“Kao posebno značajnu aktivnost izdvajamo stipendiranje mladih Roma i Romkinja, koji postižu dobre rezultate u školovanju. Ovaj program je pokrenut kao rezultat shvatanja lokalne samouprave da je potrebno ostvariti neposredan uticaj na obrazovanje romskih učenika”, rekao je član Gradskog veća zadužen za socijalnu politiku Marko Jevtić.

Zbog mera i akcija podrške za romsku populaciju, grad Valjevo je ostvario nacionalno priznanje za dobru praksu od strane Tima za socijalno uključivanje Vlade Republike Srbije (SIPRU). Svi valjevski romski predškolci su uključeni u obavezni pripremni predškolski program, a svi romski dečaci i devojčice od 7 od 15 godina su u osnovnim školama.
“Poseban značaj posvećen je nastavku školovanja romskih učenika u srednjim školama i na fakultetima. U školskoj 2020/2021. godini pravo na stipendiju ostvarilo je pet učenika osnovne škole ( 8 razred ), 64 učenika srednje škole i 14 studenata na državnim fakultetima. Za ove namene planirano je u budžetu grada 4.300.000,00 dinara. Zbog postignutih rezultata u obuhvatu romske dece obrazovanjem, grad Valjevo je 2014. godine iz programa DILS dobio minibus za prevoz romske dece iz naselja Balačka u osnovnu školu u Brankovini”, naglasio je Jevtić.
Skupština grada Valjeva donela je i LAP za unapređenje stanovanja Roma i Romkinja u Valjevu za period 2019 – 2023; LAP za zapošljavanje Roma i Romkinja u Valjevu za period 2019 – 2023. i LAP za zdravstvenu zaštitu Roma i Romkinja u Valjevu za period 2019 – 2023. godinu.






