Beogradsko preduzeće “Sekopak”, vodeći operater sistema upravljanja ambalažnim otpadom u Srbiji, doniralo je Javno komunalnom preduzeću “Vidrak” još 30 reciklažnih zvona za prikupljanje stakla. Po rečima Ksenije Badem, rukovodioca Reciklažnog centra u “Vidraku”, ovo je druga donacija zvona za prikupljanje staklene ambalaže u 2023. godini.
” Proletos smo od “Sekopaka” dobili 27 reciklažnih zvona, koje smo rasporedili u širem centru grada i u Naselju “Oslobodioci Valjeva”, i 5 zvona na Divčibarama. Sada nam je “Sekopak” donirao još 30 zvona, koja će biti raspoređena u naseljima oko reke Ljubostinje i na većim javnim površinama, gde je uočena odbačena staklena ambalaža. Uz to, često nam se javljaju građani sa predlozima za buduće lokacije zvona, pa ćemo uvažiti i njihove sugestije. U poređenju sa 2022. godinom, kada je skupljeno 17 tona stakla, do 1.novembra ove godine prikupljeno je više od 50 tona, što znači da su postavljena zvona znatno doprinela povećanju količine prikupljenog stakla. Zabeleženo je i povećanje količine reciklažnog otpada, u prošloj godini 150 tona, a sada već 230 tona, i to zahvaljujući kontejnerima za selektovani otpad, kojih je 50, kao i kantama zapremine 240 litara, ukupno 131, koje su postavljene oko škola, vrtića i ugostiteljskih objekata. Dogodine planiramo da prikupimo još veću količinu, uz nabavku nove mehanizacije i zapošljavanju radnika na terenu.”-kaže Ksenija Badem.

U 2024.godini JKP “Vidrak” planira da rekonstruiše transfer-stanicu u okviru Reciklažnog centra, kao vid pripreme za transport i odlaganje smeća na Regionalnu deponiju “Kalenić”, čija je izgradnja počela ovog leta. Služba Reciklažnog centra blisko sarađuje sa službom za odvoz suvog otpada iz domaćinstava i službom ulice, koje javljaju ukoliko se oko kontejnera formiraju veće količine reciklabilnog otpada.

“Reciklažni centar je relativno dobro opremljen, ali je vreme za obnovu i nabavku nove mehanizacije, kako bismo brže i kvalitetnije obavljali posao. Takođe, potrebni su i radnici na poslovima prikupljanja, sortiranja i baliranja otpada. Planiramo da proširimo poslovanje, u procesu smo dobijanja integralne dozvole za otkup sekundarnih sirovina od fizičkih i pravnih lica. Planiramo i osnivanje otkupnog centra, gde će građani moći da dopreme reciklabil i budu isplaćeni za donetu količinu i vrstu sortiranog otpada.” zaključuje Ksenija Badem.

Ministarstvo za zaštitu životne sredine planira da uvede depozitni sistem ambalažnim otpadom od 2027.godine. Da bi depozitni sistem bio efikasan, potrebno je da operateri uspostave tešnju saradnju sa komunalnim preduzećima, odnosno, da im pruže operativnu i finansijsku podršku. Novom Uredbom o utvrđivanju plana smanjenja ambalažnog otpada za 2024.godinu biće propisani ciljevi operatera da, u saradnji sa komunalnim preduzećima, sakupe najmanje 20 odsto kartona i papira, 10 odsto otpadne plastike, 32 odsto staklene ambalaže i 5 odsto metalne ambalaže.
/redakcija/