Svetska meteorolška organizacija Ujedunjenih nacija (SMO) prikuplja temperaturne podatke iz celog sveta i, po svoj prilici, proglasiće jul 2023.godine za najtopliji mesec ikad zabeležen. Ovaj jul biće za 0,2 stepena Celzijusa topliji isti mesec 2019.godine, koji je bio najtopliji u prethodnih 174 godina merenja.
Protiv preterane vrućine svako se bori kako može i ume. Jutarnje i večernje rashlađivanje prostorija starinskom metodom „pravljenja promaje“ nije od pomoći, jer su i noći tropske. Na nevolju, julske žege primorale su mnoge i na dodatni trošak- hitnu kupovinu klima-uređaja ili ventilatora. Prodaja klima uređaja, različitih proizvođača, značajno je povećana, kažu zaposleni u jednoj od prodavnica tehničkih aparata u Valjevu. Cene pokretnih i standardnih klima uređaja kreću se od 27.000 dinara do 48.000 dinara, a ima i najsavremenijih modela po ceni od 95.000 dinara. Za stojeće ventilatore bi trebalo odvojiti od 2000 do 3.500 hiljada dinara, ali su u većini prodavnica razgrabljeni. Stoni ventilatori nisu skupi, ali za njima ne vlada veće interesovanje.
Za kupce skromnijeg imovinskog stanja pravo rešenje protiv vrućine su stojeći ventilatori (sa tri brzine), znatno su jeftiniji i troše manje električne energije. Mada ventilator ne rashlađuje celu prostoriju, troši neuporedivo manje struje, pa se može reći da je energetski efikasan.
Na valjevskom buvljaku mogu da se kupe stojeći ventilatori kineske proizvodnje i za 1500 do 1700 dinara. Prodaja ide odlično, jer su rasprodani u većini prodavnica bele tehnike i kućnih aparata, kaže nam prodavac na jednoj od tezgi. Uz jeftin ventilator, tu je i besplatan savet da plastičnu flašu vode, prethodno zamrznutu, postavite ispred uključenog ventilatora. Ovu „tehniku“ rashlađivanja mnogi primenjuju već dugo, otkako su se ustalili vreli temperaturni afrički talasi, od kojih je prvi jači zabeležen 2007.godine.