На конференцији за новинаре коју је одржао мањи део запослених у Медицинској школи ,Др Миша Пантић“ Ваљево присутнима се обратила Весна Томић, наставница географије и председница синдиката школе следећим речима: ,,Права и достојанство запослених у Медицинској школи ,,Др Миша Пантић“ у Ваљеву грубо су повређени 4.јануара решењем надлежног министра, разрешен је дужности досадашњи директор наше школе, Александар Маравић, а на место вршиоца дужности директора постављена је госпођа Ана Илић.“ У даљем обраћању новинарима, Весна Томић је навела да се школа нашла на удару многобројних редовних и ванредних инспекцијских контрола и да је то по њеном мишљењу била припрема терена за оно што ће уследити. Говорила је и о резултатима гласања Наставничког већа и Школског одбора, као и о тужби Ане Илић за дискриминацију ње као кандидата од стране школског одбора. Наш колектив не може да ћути на перфидан, подмукао и злонамеран чин кршења наше воље“ истакла је Томић и замерила новој директорки Ани Илић што је најавила значајна финансијска улагања у саму школу.,,Питамо се да ли је тај финансијски шприц она вакцина која би требало да нас излечи од непристајања на закулисне игре оних који су узурпирали нашу вољу?“ рекла је Томић и поручила следеће: ,,Имамо свакако идеју да наставимо неке своје акције и бунт против свега овога, школа није политички полигон, већ јавна установа“.
Прва информација до које је va014.info дошла је да се настава у Медицинској школи Ваљево одвија утврђеним распоредом у обе смене. Мада је са конференције поручено да је колектив против одлуке министра о именовању Ане Илић, професора биологије и хемије, стање видљиво голим оком је да је од око 90 запослених у Медицинској школи Ваљево на протесту било присутно између 20 и 30 запослених, што значи да најмање две трећине колектива није подржало протест.
На питање новинара да ли је министар просвете Бранко Ружић прекршио закон и ако није, ко га је све прекршио, Томићева је одговорила: ,,Немам одговор на Ваше питање у овом тренутку“. А управо у закону лежи одговор на сва питања. Избор директора установе регулисан је чланом 123. Закона о основама система образовања и васпитања у коме стоји да директора установе именује министар, на период од 4 године. Директор установе се бира на основу конкурса кога расписује орган управљања установе. Веома је битно поменути и члан 122. Закона о основама система образовања и васпитања у коме је прецизирано да изабрани директор који нема положен испит за директора, дужан је да га положи у року од две године од дана ступања на дужност. Директору који не положи испит за директора у року од две године од дана ступања на дужност, престаје дужност директора. По свим расположивим информацијама до којих је va014.info дошла, бивши директор Медицинске школе Ваљево није имао све услове прописане конкурсом за избор директора, јер није имао положен испит за лиценцу за директора установе. Полазећи од законом прописане одговорности директора за законитост рада школе, као посебно издваја се питање објављивања резултата гласања на званичној фејсбук страници школе, без сагласности другог кандидата, тј. Ане Илић која је доведена у неповољан положај.
На самом протесту који је представљен као протест колектива Медицинске школе уочени су припадници политичких организација Локалног фронта и Демократске странке што баца сасвим ново светло на тај догађај. Наиме, Ани Илић се као минус истиче то што је супруга функционера Српске напредне странке, те је питање да ли је забрањено бити члан Српске напредне странке или било које друге странке и како то да смета када је некоме супружник припадник Српске напредне странке, а не смета када протест организују чланови Локалног фронта и Демократске странке. Све ово указује на постојање политички огољених интереса појединаца присутних на протесту који су искористили избор директора Медицинске школе Ваљево за обрачун са припадницима Српске напредне странке.
Пажљив посматрач је могао запазити да је све организовано испред улаза у школу тако да нико од ученика или запослених који су дошли у другу смену није могао да уђе у школу. Свакако би било много примереније да је обраћање медијима организовано у дворишту школе, али то сасвим плански није урађено јер би новинари и остали присутни могли да се увере у реално лоше стање школске зграде и самог дворишта.
Ако запослени који су протестовали немају замерке на законску процедуру спровођења конкурса за избор директора Медицинске школе Ваљево, онда су врло дискутабилни професионални мотиви за овај догађај. Осим тога, многи родитељи се не би сложили са поступком просветних радника који не поштују закон и тако дају лош лични пример својим ученицима. Остаје питање да ли изразита мањина запослених у школи има одређене личне привилегије које штити, а користи и злоупотребљава већину запослених представљајући протест као да у њему учествује цела школа. Осим тога, ако се најава Финансијских улагања у школу представља као злонамеран поступак, да ли то значи да школу у којој не постоје довољно квалитетни услови рада треба пустити да се урушава или је веома битно обезбедити средства да се простор у коме ученици свакодневно имају наставу учини адекватним и безбедним за несметано одвијање образовно-васпитног рада. Ако је судити по изјавама оних који су дали све од себе да организују протест, није потребно никакво улагање јер они нити помињу, нити стављају интерес ученика изнад личних интереса.
Оно што је сасвим јасно је то да су институције имале довољно времена да преко инспекцијских органа утврде реално стање и да министар донесе законску одлуку да директор Медицинске школе Ваљево буде Ана Илић.
/редакција/