У оквиру манифестације Десанкини мајски разговори 16.маја у Бранковини одржан је пригодан програм, који је започео полагањем цвећа на гроб највеће српске песникиње Десанке Максимовић.
Матична библиотека Љубомир Ненадовић настоји да подржи позитивну литерарну енергију бројним програмима, представљањем нових књига и креативним радионицама за најмлађе. У име Ваљевске библиотеке присутне је поздравила директорка Виолета Милошевић.
„Данас када као 24. добитник награде у своје руке буде примио статуету Десанке Максимовић он ће се бесповратно придружити сазвежђу звезданом у коме се већ налазе најзначајнији српски песници. У име Матичне библиотеке „Љубомир Ненадовић“ Ваљево, господину Милану Ненадићу песнику честитам на добијеном признању“.
У име града Ваљева, присутне је поздравио председник Скупштине града Ваљева Милорад Илић.
„Одлука о додели награде је донета непосредно после Десанкине смрти 1993. године, а прву награду је 1994. године добио истакнути српски књижевник Љубомир Симовић. Иницијатор за установљавање ове награде био је дугогодишњи председник Задужбине „Десанка Максимовић“ проф. др Слободан Ж. Марковић и дугујемо му захвалност на тој иницијативи, јер су у протекле 24 године истакнути српски књижевници и песници добили ову награду. Управо добитници сведоче о значају награде „Десанка Максимовић“, истакао је Милорад Илић, председник Скупштине града Ваљева.
Присутнима се обратио и Бошко Сувајџић, председник жирија за доделу награде Задужбине „Десанка Максимовић“.
„За свеукупни допринос српској поезији за 2017. годину, награда је додељена песнику Милану Ненадићу. Он је богомдани песник. Редак је пример песника стилски тако избрушеног и дотераног израза у савременој српској поезији. Истанчан мајстор везаног стиха, артифицијелни чувар традиције. Мајстор заната. Где год да је градио, дубоко је засецао, темељно клесао, мајсторски цизелирао. Ненадић пиште из горког обиља личног удеса, дивљег канона историјског искуства, звездарних образаца светске и национане поезије“, каже се, између осталог, у образложењу жирија.
Статуету Десанке Максимовић и плакету уручио му је управитељ Задужбине „Десанка Максимовић“ проф. др Бојан Ђорђевић, чиме се Милан Ненадић придружио српским песницима, који су добитници ове награде.
„Радујем се, моја се душа напросто радује и због тога што сам дуго година, од 1974. познавао уважену песникињу Десанку Максимовић. Она је сјајна липа словенства, бреза чије лишће не престаје да шумори. Она је свето име, урезано у стабло нашег национа и нашег језика“, рекао је песник Милан Ненадић у Бранковини, након што му је додељена књижевна награда „Десанка Максимовић“ за 2017. годину.
Организатори ове манифестације су Задужбина „Десанка Максимовић“, град Ваљево, Матична библиотека „Љубомир Ненадовић“,Народне библиотеке Србије и Ваљевска гимназија.
У оквиру ове манифестације 15. маја у свечаној сали Ваљевске гимназије представљен је Зборник научних радовао о поезији Петра Пајића добитника награде 2014. године и први Зборник ђачких радовао о њему. Гимназијалци су такође први пут организовали округли сто о поезији претходних добитника Десанкине награде Тање Крагујевић и Моша Одаловића али и о победницама средњошколског конкурса „Десанка Максимовић“ о Хелени Петровић и Радмили Петровић.
Проглашена је победница 24. средњошколског конкурса ученица Амина Куч из Рожаја. Представљена је и збирка песама прошлогодишње добитнице награде Анастасије Бјелић у издању Ваљеске гимназије и Српске књижевне задруге.