Privredno- turistička manifestacija „Dan maline“ u Brankovini, 62. po redu, okupila je veliki broj meštana i posetilaca na tradicionalnoj izložbi crvenog zlata u porti crkve u Brankovini, gde je priređen i prateći program- seoske olimpijske igre, gastro-fest i predavanje Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Valjevo.
Berba maline u valjevskom kraju je u punom jeku, ali su nepovoljne vremenske prilike od početka vegetacije bezmalo prepolovile ovogodišnji rod.
Prema podacima Poloprivredno savetodavne i stručne službe (PSSS) vegetacija je krenula 15 do 20 dana ranije nego lane a višemesečni nedostatak padavina umanjio je prinos za 30 do 40 odsto.
Na izložbi i u takmičarskom delu manifestacije učestvovalo je oko 30 malinara, koji su izložili sve sorte malina. Svi su složni u oceni da ovogodišnji vremenski uslovi nisu pogodovali uzgoju maline, kao i da su rod i kvalitet znatno slabiji nego u prethodnim godinama a cena otkupa za 250 dinara po kilogramu je daleko od očekivane.
Meštanka Kata Ilić kaže da se već proletos, s početkom rane vegetacije, videlo da će prinos podbaciti, ali da u „Danu maline “ ne učestvuje da bi se takmičila, već da ukaže pažnju malinarima i razvoju malinarstva u Srbiji kao jednoj od najznačajnijih privrednih grana u našem kraju.
Pod malinjacima u valjevskom kraju i Podgorini je približno 1.800 hektara. Neretko se pojedini malinari, u borbi protiv rđavih vremenskih prilika, slabijeg roda i niske cene, odlučuju da iskrče malinjake.
Klimatske promene iziskuju i promene u uzgoju maline, mišljenja je Đorđe Sovilj, savetodavac za voćarstvo u PSSS.
“ U ovoj godini je osetno manji rod maline kod većine voćara. Sada je savim izvesno da je veoma važno da što više proizvođača ulaže u sistem za navodnjavanje, kao i u druge agrotehničke mere, kako bi se smanjili negativni uticaji vremenskih uslova. Proizvodnja bi trebalo da se osavremeni i intenzivira, posebno u većim malinarskim reonima, kao što su Stave, Poćuta i Donje i Gornje Leskovice. Nije prioritetno povećanjem površina pod malinom, već ulaganje u razvoj postojećih malinjaka, a to podrazumeva sve mere koje mogu da ublaže pogubne uticaje klimatskih promena.“- kaže Sovilj.
Prema odlukama Komisije za izbor najbolje maline, nagrađeno je petoro proizvođača i to- Matija Selaković iz Sušice kao najveći robni proizvođač, Stefan Kalabić iz Brezovice je nagrađen za najbolji kvalitet izloženih plodova- sorte vilamet, za najbolji kvalitet plodova sorte glen empl je nagrađena Snežana Madžarević iz Gornje Bukovice, Lazar Dražić je poneo nagradu za najbolji kvalitet dve sorte malina, fertodi i miker, a Miroslav Savić iz Donjih Leskovica je nagrađeni vlasnik najuređenijeg malinjaka.
Svečanom otvaranju „Dana maline“ je prisustvovao gradonačelnik Valjeva Lazar Gojković, a načelnik Kolubarskog okruga Viktor Mićić je poželeo dobrodošlicu izlagačima, gostima i meštanima, naglasivši da je kulturno- istorijski kompleks u Brankovini pravi ambijent za manifestaciju, koja traje duže od šest decenija.
“ Veoma je važno da na ovom mestu svake godine evocramo sećanja i dajemo značaj voćki, koja je prosslavila ne samo Brankovinu, nego i ceo valjevski kraj. Malina u ovom kraju uspeva, ali se sve više izmešta u neke više nadmorske visine. Zato se danas ovde okupljaju proizvođači u nameri da predstave svoje proizvode i pokažu naše „crveno blago“.- ekao je Mićić i poželeo malinarima da poboljšaju zasade i unaprede proizvodnju.
U porti crkve u Brankovini priređen je bogat kulturno- umetnički program s najlepšim narodnim pesmama i igrama, održano je takmičenje u kuvanju gulaša, kao i Seoske olimpijske igre. Za meštane Brankovine ovo je dan kad na kratko mogu da zaborave na težak rad i trud, a gostima prilika da degustiraju prozvode od maline i pazare domaće prehrambene proizvode i rukotvorine.
Manifestaciju „Dan maline“ su organizovali MZ „Brankovina“, Turističko društvo iz Brankovine“Ljuba Neadović“, Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Valjevo, Turistička organizacija Valjevo a pokrovitelj je grad Valjevo.
/redakcija/