Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić poručio je u Osečini da će država pomoći i obezbediti subvencije do 50 odsto privatnicima koji hoće u tom kraju da naprave preduzeće kao što je nekad bila “Srbijanka” ili “Podgorka”.
“Evo da ponudim svakome ko misli da u Valjevu napravi neku novu Srbijanku, nek se zove Valjevka, nek se zove kako hoće, dobiće ogromne subvencije od države, bilo ko, bilo kad računajte na ogromnu podršku. Mi idemo do 50 odsto subvencija za prehrambenu industriju, do 50 odsto za prerađivačku industriju. Hoćete fabriku da pravite, pola para dobijete na poklon od države. Samo za to mora da se obezbedi i tržište i sve drugo. Ali ako ste uspešni, onda i to nije problem”, naglasio je predsednik Vučić.
Predsednik Vučić rekao je, tokom obilaska u Osečini kompanije “Jovanović voće” koja se bavi proizvodnjom, otkupom i preradom suve šljive, da bi jedno novo preduzeće poput “Srbijanke” ili “Podgorke” mnogo značilo za ceo kolubarski kraj, ali i čitavo Podrinje, kao i tamnavski kraj.
Predsednik Vučić rekao je da je interes Srbije da razvija domaće privrednike, da oni imaju priliku da zarade više, jer kako je rekao, sve što oni zarade, ponovo će da ulažu nazad u domaću privredu.
“On mora da se takmiči sa najboljima u svetu, ako hoće da opstane na tržištu”, objasnio je predsednik Vučić, obilazeći pogon firme sa domaćinom Dobrivojem Jovanovićem.
Govoreći o tržištu suvog voća, predsednik Vučić ukazao je da je velika bitka za to tržište.
“Poljoprivreda u Americi je 1,3 odsto ukupnog BDP, u Srbiji je dalje preko 4 odsto, što je veliko, ali mnogo manje nego što je bilo. Naša je bitka, uz rusko tržište, naša je bitka i za arapsko tržište. Naša je bitka za mnoga druga tržišta, i afričko tržište. Dakle, ne samo ove arapske zemlje i zemlje Magreba i Egipat, već i za čitavu Afriku”, rekao je predsednik Vučić.
Kako bi se srpski privrednici izborili za plasman robe na ta tržišta, treba im i pomoć države, ocenio je predsednik Vučić i naveo kao primer da su domaćinstvu Jovanović potrebne nove mašine i da ako oni ulože 600.000 do 700.000 evra u mašine, država može da im pomogne u grantovima najmanje sa 200.000 do 250.000, pa čak i sa 300.000 evra.
“Može da dobije čak i povoljnu kreditnu liniju, ali može da dobije i da deo tih para ide na poklon”, rekao je predsednik Vučić.
Predsednik Vučić rekao je da je šljiva proizvod koji se odlično prodaje u arapskom svetu.
“Oni ovo vole da drže u onim činijama, suvu šljivu, suvu kajsiju, urmu. To je velike hranljive vrednosti, nije veliko količinski, ali ogromne hranljive vrednosti, to je za to podneblje sunca”, rekao je predsednik Vučić.
Predsednik Vučić podsetio je da postoji podrška države i da ima onih koji lažu da takvu podršku dobijaju samo strane kompanije.
“Mi tražimo, mi jurimo ljude, samo što ne idemo da hvatamo ljude, da im kažemo dođite da uzmete pare koje vam pripadaju. Kome ja to da objasnim? Nekad su te pare kod Martinovića (Ministarstvo poljoprivrede), nekad su kod Tome (Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine) nekad su ovde, nekad su onde. Nekad su u Fondu za razvoj”, rekao je predsednik Vučić.