Na devetoj sednici Parlamenta privrednika Regionalne privredne komore Kolubarskog i Mačvanskog upravnog okruga, razmatrane su teme podrške mikro, malim i srednjim privrednim društvima u digitalnoj transformaciji i primeni veštačke inteligencije u poslovanju, prezentacija Vodiča za izvoz u Kinu u duhu potpisanog Sporazuma o slobodnoj trgovini između Republike Srbije i Narodne Republike Kine i Plan rada Regionalne privredne komore Kolubarskog i Mačvanskog upravnog okruga za 2025. godinu. U svečanom delu sednice, održana je dodela priznanja privrednim društvima za poseban doprinos razvoju privrede regiona, za regionalnog poslovnog lidera i jubilarne nagrade privrednim društvima za kontinuitet u poslovanju.
Milica Pavlica-Gaćeša, samostalni savetnik u kabinetu predsednika, govorila je o aktivnostima Centra za digitalnu transformaciju Privredne komore Srbije. Kao odgovor na izazove koje postavlja globalni trend digitalne transformacije u ekonomiji, Privredna komora Srbije, uz pomoć nemačke agencije za međunarodnu saradnju GIZ je razvila Centar za digitalnu transformaciju. Kompanija je formirana sa namerom da pomogne mikro, malim i srednjim preduzećima u Srbiji da odgovore izazovima koje postavlja digitalna transformacije. Osnovni program podrške privrednim društvima obuhvata stratešku konsultantsku podršku kroz složen i napredan proces koji obuhvata sve elemente: od početne dijagnoze problema do utvrđivanja rešenja, sufinansiranja rešenja do 6.000 EUR i nadgledanja njihove implementacije. „SPEED 1&2“ programi podrške razvijeni su nakon što je pandemija korona virusa značajno ugrozila lokalnu i globalnu ekonomiju. Njihov cilj bio je pružanje brze konsultantske podrške kompanijama kako bi im pomogli u rešavanju krize ubrzavanjem njihove digitalne transformacije. Digitalna akademija je poseban segment portala CDT čiji je cilj informisanje i obrazovanje širokog spektra zainteresovanih strana i partnera, uključujući pretežno vlasnike i menadžere iz sektora malih i srednjih preduzeća, ali i nevladinih organizacija, poslovnih udruženja, konsultanata. Više informacija o servisima i uslugama Centra za digitalnu transdormaciju na linku: https://cdt.org.rs/
Jelena Vasić, rukovodilac Centra za strateške analize, analitiku, planiranje i publikacije, predstavila je Vodič Privredne komore Srbije za poslovanje sa Narodnom Republikom Kinom, koji je sačinjen u duhu razvoja ekonomskih odnosa Republike Srbije sa ovom zemljom. U julu ove godine počela je primena Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Narodnom Republikom Kinom. Za oko 60 odsto proizvoda stupio je odmah na snagu slobodan režim trgovine sa nula odsto carine, a Sporazumom je predviđena dinamika postepenog snižavanja carinskih stopa za ostale proizvode u periodu od pet, deset ili petnaest godina. Dinamika liberalizacije trgovine može se pratiti preko aplikacije Privredne komore Srbije za pretragu po tarifnom broju na linku https://kina.pks.rs/. Sa regionalnog područja, na tržište Kine trenutno se najviše izvoze kombinacije firžidera i zamrzivača, frižideri za domaćinstvo, kompresioni za ugradnju, neobrađeno/učetvoreno drvo od hrasta, četinara, bukve, zamrzivači, svež sir (nezreo) i urda. Primena snižene carinske stope moguća je samo uz prilaganje propisanih dokaza o poreklu u skladu sa glavom 3. Sporazuma, koji definiše minimalne uslove i postupke za sticanje porekla. Za ulazak na kinesko tržište potrebno je podneti zahtev za potrebne licence/dokumente u zavisnosti od kategorije proizvoda koje se izvoze, odrediti specifične tarife i carine za proizvod, uključujući uslove za dobijanje preferencijalnih stopa, osigurati da izvoz ispunjava odgovarajuće propise, standarde i sertifikate u NR Kini. Preduslov za izvoz bilo kog proizvoda za Kinu iz bilo koje zemlje jeste registracija izvoznika-proizvođača i proizvoda kod Uprave carine NR Kine (GACC-General Administration of Chinese Customs). Stranim kompanijama se preporučuje da podnesu prijave za žigove Kancelariji za žigove Nacionalne uprave za intelektualnu svojinu (CNIPA) (https://sbj.cnipa.gov.cn/sbj/sbcx/) preko registrovanog agenta – ako nemaju prebivalište ili mesto poslovanja u Kini. Privredna komora Srbije ima predstavništvo u Narodnoj Republici Kini, kojem se privrednici mogu obratiti za dodatne informacije i pomoć – www.pks.rs/strana/sekcija/podrska-pks-u-inostranstvu-kina
U svečanom delu sednice uručena su priznanja regionalnim poslovnim liderima i privrednim društvima za poseban doprinos razvoju privrede regiona u 2024. godini, kao i jubilarne nagrade.
Kao regionalni poslovni lider, priznanje je primio direktor i vlasnik kompanije GREDA DOO Valjevo, Zoran Stanković.
Za poseban doprinos razvoju privrede regiona priznanja su uručena kompanijama GALEB ELECTRONICS doo Šabac za sektor usluga, ALEBRA doo Loznica za sektor poljoprivrede i VEGA doo Valjevo za sektor industrije.
Jubilarne nagrade dodeljene su za kontinuitet u poslovanju kompanijama KOŽAR Loznica, SAMEDI Valjevo, DPS KLAS GROUP Šabac, GORENJE – Aparati za domaćinstvo Valjevo, AKS EXPRESS KURIR Šabac za 20 godina poslovanja, UNIVERZAL PP Skupljen (Šabac), ENEL Valjevo, PREDUZEĆE URIDIUM Valjevo, TP TRANSKOM 94 Šabac, VEGA Valjevo, STOČAR L.S.B Trnjaci (Ub) za 30 godina poslovanja.