Služba polivalentne patronaže Doma zdravlja Valjevo nedavno je započela saradnju sa valjevskim udruženjima i klubovima osoba sa posebnim potrebama: sa cerebralnom paralizom, multiplom sklerozom, slepim i slabovidim osobama itd. U poslednje vreme aktivnosti su intenzivirane, u toku posete i radionice u nekoliko udruženja grada Valjeva, sa ciljem uspostavljanja podrške članovima Kluba i podsticaja zdravim stilovima života. Glavna sestra Vesna Pavlović, zajedno sa defektologom Nemanjom Aćimovićem koji radi sa specijalnim odeljenjem OŠ „Nada Purić“, prošle nedelje je održala radionicu članovima Društva za cerebralnu paralizu, na kojoj se upoznala sa njihovim raznolikim potrebama i interesovanjima.
“Nakon te uspešne radionice obratila sam se Društvu za cerebralnu paralizu „Korak napred“ koje je smešteno u Tešnjaru. Tu me je dočekao tim stručnjaka koji vode to društvo i mogu samo da kažem da taj njihov entuzijazam jako nam je koristan iz razloga što kada se udružimo mi iz zdravstvenog sistema i oni kao saradnici koji vode to društvo tu se ostvaruju veliki rezultati . Oni su jako aktivni , prva radionica je bila radionica upoznavanja sa aktivnim članovima sa cerebralnom paralizom. Cerebralna paraliza je stanje, postoje određene prepreke i predrasude koje naše društvo i dalje vezuje sa osobama sa cerebralnom paralizom. Društvo nije dovoljno osetljivo na osobe sa hendikepom , na osobe sa invalidnošću, na osobe sa sličnim stanjima, cerebralnoj paralizi. Ovom priiikom želim da pozovem društvo na osetljivost , entuzijazam , pomoć, podršku , na pogled i onoga do nas , na razmišljanje kako se neko oseća ko je u našem okruženju. Da oseća onda i kada ne vidi, da čuje i onda kada ne čuje, da ima potrebu i onda kada mu fali ekstremitet, da nađe način da se pozdravi, da komunicira na mnoge ne verbalne načine govorom tela, izrazom lica, a ne samo gestom i artikulacijom glasa. Poruke šaljemo svakodnevno i jako je bitno da osobe sa invalidnošču spoznaju to od strane zdrave populacije i da dobiju našu podršku”, rekla je Vesna Pavlović , glavna sestra Službe polivalentne patronaže Doma zdravlja.
O aktivnostima ovog društva, suočavanju sa preprekama, prevazilaženju određenih poteškoća sa kojima se svakodnevno susreću govorila je Vesna Pavlović.
“Služba polivalentne patronaže Doma zdravlja Valjevo ulaže energiju i ulagaće je i u većoj meri, naravno ukoliko budu takve potrebe ukoliko ustanovimo da i ovo što radimo nije dovoljno daćemo i više od ovoga sa ciljem da poboljšamo njihov kvalitet života. Nakon prve radionice u društvu za cerebralnu paralizu na kojoj smo se upoznali, koja je mogu reći u pojedinim momentima bila jako osetljiva jer u tim razgovorima se zalazilo u najosetljivije momente njihovog života suočavanje sa preprekama, nemogućnost prevazilaženja određenih ograničenja . Bilo je stresno u određenim momentima jer su kroz suze izražavali svoje borbe, kako su prevazilazili sve to i kako su od onoga što im je ostalo izgradili život i čoveka u sebi. Njihova potreba bila je nakon te radionice da nastavimo druženje sa temom Pravilna ishrana . Oni imaju radionice domaćinstva u svom društvu koje uspešno realizuju, donose voće i povrće pripremaju ga , konzumiraju na kraju radionice , bave se raznim kreativnim radom .Moja ideja je bila da pozovem, nutricionistu, dijetetičara Snežanu Marinković iz Centra za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje i dr Aleksandru Filipović lekara opšte prakse da na toj radionici im pruže podršku kako bi kroz jedan opšti pristup dali osnovne preporuke za pravilnu ishranu, a potom govorili o tome kako i na koji način mogu da pripreme date preporuke. Mnoge su njihove dileme bile , a moram reči istaknute i prepreke pojedinaca kako i da pripreme osnovne životne namirnice jer jednostavno telesno i fizički su bili sprečeni za same aktivnosti. Ustanovili smo koliko im je bitna podrška porodice, koliko im je važno da se neko brine o njima, koliko je značajno prisustvo volje, snage , istrajnost , izdržljivost, sve se to negde nadovezivalo na sve te naše teme koje smo obradili. Našim radionicama prisustvovali su oboleli od multiple skleroze koju su je prepoznali negde u največoj snazi svog života na samom početku radnog i profesionalnog ostvarivanja , u periodu rane mladosti između 20 i 30 godina. Utvrđivanjem samog oboljenja nastao je potpuni preokret u njihovom životu.
Tada je potekla incijativa iz njihovog društva da slične radionice radimo i sa osobama sa multiple sklerozom čak više njihova poreba izražena je i za patronažne posete jer postoji određeni broj njihovih članova društva kojima je bolest uzela maha zbog koje su nepokretni u postelji.
Patronažnim posetama mi ćemo im pružiti podršku takvu da će izabrani lekar uvek imati nalaz zdravstvenog stanja obolelog lica, uslove u kojima živi , podršku koju dobija od porodice i svakako povezivanje sa službama zdravstvenim ali i socijalnim kako bi ostvarili sva svoja prava. Široko je polje delovanja službe patronaže Doma zdravlja Valjevo koja će u čitavom ovom procesu rada biti i produžena ruka izabranog lekara opšte prakse ili pedijatra ali i korisnicima naših usluga da ne kažem obolelim licima dosta toga možemo da damo . Kao što sam na samom početku rekla trudićemo se kroz taj centralni registar da naše usluge održavaju se iz godine u godinu jer su potrebe svih nas svakim danom veće ali treba naučiti da budemo i zadovoljni onim što smo postigli, a ujedno ne možemo živeti bez ciljeva. Naš cilj je da pružimo podršku, da pomognemo da prihvate našu dobru volju, našu obavezu i ono što mi možemo da ostvarimo”, naglasila je Vesna Pavlović i dodala da ove nedelje u planu su patronažne posete obolelim od multiple skleroze , u avgustu mesecu biće nastavljene posete s tim što su one ograničene samo na Valjevo, a što se tiče zdravstveno vaspitnih aktivnosti koje se realizuju u njihovim društvima mogu doći i ljudi iz okruga.