У овој години планом комуналне изградње висина предвиђених средстава у буџету града Ваљева износи 1.144.950.000 динара. План комуналне изградње има 7 елемената програма : комуналну делатност, локални економски развој, развој туризма, заштита животне средине, путна инфраструктура, социјална дечија заштита и развој спорта и омладине.
За програм седам, организација саобраћаја и саобраћајне инфраструктуре, опредељено је 685.450.000 динара. Поред редовног одржавања која су у оквиру програма, ове године опредељено је за инвестиционо одржавање путева 100 милиона динара, за рехабилитацију градских улица 70 милиона динара, инвестиционо одржавање улица 30 милиона динара, изградња улица и паркинга 60 милиона динара, што подразумева изградњу два паркинга на Дивчибарама. У току је пројектовање, средства су опредељена.
По речима руководиоца Одељења за грађевинско земљиште и инфраструктуру Бранка Вуковића, ускоро ће отпочети радови на изградњи паркинг простора у Карађорђевој улици између броја 57-59.
„ Површина овог простора је 3.250м² и укупна дужина саобраћајнице која ће бити обухваћена сређивањем овог дворишта је 277м. Радови обухватају уклањање постојећег бетонског коловоза и замена комплетне коловозне конструкције, израда ивичњака и бехатон плоча, атмосферске канализације, саобраћајне сигнализације. Игралише ће бити пресвучено новим слојем асфалта, опремање и обележавање терена за баскет, постављање коша, озелењавање површина у дворишту и поставлање потребног мобилијара. Инвеститор је град Ваљево, вредност ових радова је 26.800.000 динара са ПДВ-ом. Тренутно смо у поступку јавне набавке, чим се спроведе поступак, отпочеће радови“, каже Вуковић.
Планирани су радови у Дрочининској и Улици Јакова Ненадовића. Вредност радова процењена је на 9 милиона динара са ПДВ-ом.
„Планирани радови подразумевају асфалтирање кошаркашког терена димензија 15×14 м са оивиченим ивичњацима, постављање стубова са стране као носача мреже за одбојку и тенис. Игралиште ће имати три целине са справама за игру, постављање гумених плоча на делу играонице на отвореном, пешачке стазе од бехатона, клупе и канте за отпатке и озелењавање целе парцеле, садња зимзеленог и листопадног шибља. То је катастарска парцела 10 19. Јавна набавка је у току, чим се заврши поступак јавне набавке, изабере извођач, почињемо са радовима“, рекао је Вуковић.
Планирана је и реконструкција Улице Мише Рељића у МЗ Крушик. Инвеститор је град Ваљево, процењена вредност радова са ПДВ-ом је 30 милиона динара.
„Укупна дужина саобраћајнице која се реконструише је 450 м, као и спомен обележје које се налази изнад тржнице. Планирани радови подразумевају израду комплетне коловозне конструкције, као и проширење улице. Новопројектована ширина је 5 м са израдом комплетне коловозне реконструкције у ширини проширења, израда тротоара ширине 1,5м , паркинг места, ивичњака, одводњавање, јавна расвета, саобраћајна сигнализација. Код потојећег спомен обележја урадиће се стаза од бехатона, ивичњаци, клупе , озелењавање , као и паркинг места на простору испод тржнице“, најавио је Вуковић и додао да је јавна набавка у поступку.
У оквиру програма два, опредељено је 240 милиона динара, што подразумева утрошак елекелтричне енергије за семафоре, за јавну расвету, редовно одржавање јавног осветљења, редовно одржавање јавних сатова и инвестиционо одржавање јавног осветљења.
Програм три – локални и економски развој, опредељено је 99.900.000 динара, а подразумева изградњу улица у Привредној зони, пројектовање улица у Привредној зони , изградња кружног тока, израда пројектно-техничке документације за изградњу саобраћајнице кроз Привредну зону.
Програм шест је заштита животне средине, где је опредељено 66.500.000 динара за кишну и фекану канализациону мрежу , постројење за прераду отпадних вода у Привредној зони, израду пројектно-техничке документације за изградњу постројења у Привредној зони, израду пројектно-техничке документације за постројење за прераду отпадних вода, фекалне канализације на Дивчибарама. За изградњу кишне и фекалне канализационе мреже опредељено је 6 милиона динара за Вуковарску и Сувоборску улицу .
„На програму 14 за развој спорта и омладине опредељено је 31.500.000 динара за ову годину. Од тога је за изградњу и реконструкцију дечијих игралишта у стамбеним насељима и јавним површинама опредељено 27 милиона динара. За усаглашавање постојећих игралишта са правилником о безбедности дечјих игралишта издвојено је 18 милиона динара и услуга сертификације дечјих игралишта од стране именованог тела које испуњава законске услове, а све у складу са правилником о безбедности дечјих игралишта опредељено је 2 милиона динара. Сва игралишта која су ван стандарда морају да буду усаглашена. У прошлој години смо усагласили три постојећа и изградили 14 нових игралишта“, истакао је Вуковић.
В.К.