U Edukativnom centru Doma zdravlja Valjevo stručnoj i široj javnosti predstavljen je projekat „Nevidljiva deca“ za pomoć i podršku deci sa smetnjama u razvoju u ruralnim područjima grada Valjeva. Projekat finansira Evropska unija, a sprovode Centar za socijalni rad „Kolubara“ Valjevo, Dom zdravlja Valjevo i Grad Valjevo. U uvodnoj reči gradonačelnik dr Slobodan Gvozdenović ukazao je na značaj projekta za decu i njihove porodice, kao i za ustanove koje se bave ovom temom, poželevši im uspešnu realizaciju projekta.
Više detalja o projektu izneo je Radoica Rstić, predsednik Saveta za integralnu socijalnu politiku grada Valjeva i PR menadžer projekta:
-Projekat „Nevidljiva deca“ predstavlja uspostavljanje nove socijalne usluge, imajući u vidu da su deca sa smetnjama u razvoju iz ruralnih područja marginalizovana. Realizacija projekta započeta je 5. juna i trajaće 22 meseca. Predviđeno je da bude obuhvaćeno 60 dece, a trudićemo se da taj broj bude i veći. Do danas je urađeno mapiranje, identifikacija, prikupljanje podataka i sređivanje baze podataka, formiranje mobilnih timova za rad na terenu. Identifikovano je 87 dece, timovi su obišli 50 porodica, a usluga je početkom decembra zaživela za 36 dece. Vrsta usluge koju će dete dobiti zavisi od procene zdravstvenog i psihosocijalnog stanja koju radi stručni tim projekta. Na terenu se sprovodi i edukacija porodica, upućivanje na njihova prava iz oblasti socijalne zaštite, kao i na osnovne zdravstvene potrebe. Organizovaće se različiti događaji za vreme projekta, a izvodiće se i obuka za zdravstvene i socijalne radnike. Ključna aktivnost je pružanje usluga deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u njihovom okruženju od strane timova koje čine: lekar, defektolog, psiholog, patronažna sestra, fizioterapeut, negovateljica, socijalni radnik itd. Za stomatološke usluge biće obezbeđen prevoz do Službe stomatologije Doma zdravlja. Rezultat projekta treba da bude poboljšanje zdravstvenog stanja dece i uključivanje u društveni život. Veliki rezultat ovog projekta biće i smanjenje rizika da ta deca budu smeštena u ustanove zahvaljujući pružanju podrške u njihovom mestu boravka, u njihovoj porodici. Kroz ovaj projekat Evropska unija podražva smanjenje tendencije smeštaja dece u ustanove, a 2016. je to u Srbiji bilo njih 590, više nego prethodne godine. Kroz izradu nove Strategije socijalne zaštite Grad će obezbediti održivost projekta. Veliki broj porodica zatečen je u jako lošoj materijalnoj situaciji, čak na rubu egzistencije, jer su i troškovi brige o deci sa smetnjama u razvoju jako veliki. U početku su porodice imale nevericu, a zatim su počele da sarađuju.
Prisutnima su se obratili direktor Doma zdravlja Valjevo dr Zaven Der Hazarjan v.d. direktora Centra za socijalni rad „Kolubara“ Katarina Milićević i stručni saradnik u projektu Suzana Momčilović. Projekat „Nevidljiva deca” – Uspostavljanje nove socijalne usluge za decu u ruralnim područjima je odobren za finansiranje od strane Evropske unije u okviru grant šeme „Razvoj efikasnih usluga u zajednici u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite na lokalnom nivou“. Ukupna vrednost projekta iznosi 185.987,34 evra, od čega je vrednost donacije Evropske unije 163.668,86 evra. Ciljevi projekta su: podrška deci sa smetnjama u razvoju u ruralnim područjima grada Valjeva, kako bi ostvarili svoj pun potencijal kroz socijalno uključivanje; izgradnja kapaciteta grada Valjeva i gradskih socijalnih i zdravstvenih institucija, u cilju implementacije novih socijalnih usluga usmerenih na decu sa smetnjama u razvoju u ruralnim područjima.