Pripreme za početak grejne sezone u JKP “Toplana Valjevo” privode se kraju. U toku je punjenje instalacija, a po rečima direktora “Toplane” Janka Gagića, ovih dana se rade funkcionane probe, da bi već iduće nedelje uradili i toplu probu.
“Po odluci, grejna sezona počinje 15.oktobra, a ukoliko se dogodi da dva vezana dana temperatura bude 12 stepeni, onda ćemo početi da grejemo. Mi smo sada u fazi priprema pošto je u toku leta bilo dosta remonta u “Toplani” i kod samih korisnika, to se privodi kraju. Nismo hteli da rizikujemo, spremni smo i neće biti problema”, rekao je Gagić.
Kako navodi Gagić, cena grejanja se neće menjati ukoliko ne dođe do zaista značajnog povećanja energenta prirodnog gasa. Tako da cena ostaje na nivou od 2013.godine, kada je i bilo poslednje poskupljenje.
Kada su u pitanju investicije, Grad Valjevo i Ministarstvo zaštite životne sredine su obezbedili sredstva za kompletnu zamenu kotlova u gradskoj “Toplani” i na proširenju toplovodne mreže izgradnjom vrelovoda „Železnička“ u dužini od 1250 metara.
“Toplana” je preuzela nadzor, radovi idu svojim tokom i sve će biti završeno onako kako treba i neće ometati grejnu sezonu bez obzira što smo dosta kasno počeli. Konkretno vrelovod kada je Železnička u pitanju, izvođač radova je veoma kvalitetan i po dinamici očekujemo da do kraja oktobra taj vrelovod bude završen. Ono što je veoma pozitivno u ovom slučaju je da nekoliko okolnih zgrada sagledavši da vrelovod prolazi pored, javljaju se zainteresovani građani za nove priključke. Ovaj vrelovod će omogućiti da bude priključen Zavod za javno zdravlje, Nacionalna služba za zapošljavanje i Istorijski arhiv. Završetkom vrelovoda stvorili su se uslovi da se priključi objekat kasarne „Vojvoda Živojin Mišić“ i objekti koji su na toj lokaciji. Sasvim je izvesno da do kraja godine priključimo kasarnu. Ovo je investicija “Toplane” i iznosi 18 miliona dinara, sredstva su obezbeđena i očekujemo između 15 – 18 000 novih kvadrata”, istakao je Gagić.
Sredstvima Ministarstva i Grada radi se i rekonstrukcija kotla od 50 megavata. Ovaj kotao je do sada isključivo koristio mazut i koristio se pri niskim temperaturama, ispod minus 10 stepeni.
“Ovaj kotao će moći da koristi i mazut i komprimovani gas. Sa ovim kotlom mazut se bukvalno neće koristiti, mada ga moramo imati kao rezervno gorivo za svaki slučaj, ako se desi da budu loši vremenski uslovi, da se gas ne može dopremiti. Razdvojen je dovod gasa, merno regulacione stanice biće završene za dan dva, tako da ćemo moći komotno da koristimo kotao od 30 megavata kada krenemo sa grejnom sezonom. Drugi deo radova u samom protoku bi trebalo da bude završen negde do polovine decembra, ali ti radovi neće ometati grejanje, jer ovaj deo je razdvojen”, objasnio je Janko Gagić.
Prethodnih godina JKP “Toplana” imala je u planu gašenje kotlarnice u Suvoborskoj, odnosno prelazak na pelet, međutim, sagledavanjem problema odlučeno je da se na drugačiji i efikasniji način reši ovaj problem.
“Opredelili smo se za investiciju nabavke tzv. reonske kotlarnice, koja će moći da snabdeva toplotnom energijom Drugu osnovnu školu, obdanište, dve zgrade u Suvoborskoj, Poštu, Internacionalni studio i dobijamo skoro 10 hiljada novih kvadrata. Bilo je predviđeno da se pređe sa uglja na pelet, mi smo odustali od toga jer za dve do tri godine dolazi gas u Valjevo. Ako sada investiramo u pelet, mi ostajemo na tome i onda smo se odlučili za drugo rešenje. Tu smo naišli na dosta administrativnih i birokratskih prepreka oko dobijanja prolaska korišćenja prava službenosti, prolaska vrelovoda kroz jedan deo koji pripada Pošti, što je javna površina. Mi smo tražili saglasnost, ispostavilo se da dok nemamo lokacijske uslove ne možemo da dobijemo pravo službenosti, a i projekat će biti gotov za koji dan, očekujemo raspisivanje nabavke”, ističe Gagić.
Planovi su ambiciozni tako da će “Toplana” do kraja ove i početkom naredne godine imati novih 40.000 kvadrata grejne površine.
“To bi bio značajan pomak u odnosu na ono što je rađeno do sada i doprinelo bi jednoj većoj rentabilnosti “Toplane”. Naše ambicije su da sledeće godine priključimo dosta zgrada koje su blizu vrelovoda,u pitanju su postojeći objekti koji se iz raznih razloga nisu priključili. U dogovoru sa Gradskom upravom videćemo da se naprave neke povoljnije mogućnosti priključenja. Smatram da u sledećoj i 2023.godini mogli bi da dođemo do cifre negde oko novih 100.000 kvadrata i tada bismo bili na ukupnoj cifri oko 500.000 kvadrata. Tada “Toplana” neće tražiti subvencije od Grada, a to nam je cilj”, naglasio je Gagić.
JKP „Toplana-Valjevo“ je već preduzela i prve korake ka početku obavljanja dimničarskih usluga i u radni odnos je primila četiri lica, na radno mesto dimničara. Ovim programom su planirane aktivnosti na uvođenju nove usluge, a koje se odnose na kadrovsko popunjavanje i obuku zaposlenih, nabavku dimničarske opreme i za nabavku vozila.
“Preuzeli smo formiranje dimničarske službe, juče je završena obuka, nabavka je završena i očekujemo isporuku opreme za dimničare, a završena je i nabavka što se tiče vozila. Bićemo spremni da Ministarstvu građevinarstva podnesemo zahtev za dobijanje dozvole. Obuku su završila četiri dimničara, ostaje nam onaj administrativni deo da vidimo oko cena, kako će se raditi, dimničarstvo je komunalna usluga, da li će biti obaveza svih da koriste ili će se raditi po pozivu, ostaje da Grad to definiše”, kaže Gagić.
U “Toplani” se gradi i objekat gde će biti smeštene radionice, gde će se proizvoditi podstanice, što je ekonomski isplativije i znatno jeftinije u odnosu na nabavku istih. Njihove aktivnosti su usmerene i na proširenje službe za održavanje, imaju mnogo novih ideja i ako se sve to realizuje, “Toplana” će dobiti jedan novi izgled, ozbiljniji pristup ka svojim korisnicima i sigurno će doći u situaciju da se reklamacije u potpunosti eliminišu.