Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike prof. dr Zorana Mihajlović je prilikom posete Valjevu, nakon razgovora sa građanima, izjavila da u okviru projekata energetske efikasnosti sredstva su opredeljena za 65 jedinica lokalne samouprave , a 4 lokalne samouprave su već raspisale javne pozive za građane i očekuje se da sve te poslove u smislu zamene stolarije završe do početka grejne sezone.
Po njenim rečima postoje jedinice lokalnih samouprava koje su morale da ponavljaju svoje pozive za privredne subjekte.
„ Negde imamo veliki broj privrednih subjekata koje se javljaju da učestvuju u zameni stolarije, a opet u nekim da se nisu javljala mala, srednja i druga preduzeća ali u svakom slučaju očekujem da krajem meseca svi objave koji su to privredni subjekti koji će menjati stolariju da građani to mogu da vide. Nakon toga jedinice lokalne samouprave raspisuju javne pozive za građane“, rekla je potpredsednica Vlade.
„Najmanje smo pričalii o energetskoj efikasnosti ali mislim da je tu grad Valjevo zaista puno uradio , mi ćemo imati još jedan javni poziv za zamenu stolarije, to će biti krajem novembra i početkom decembra ka svim jedinicama lokalnih samouprava. Početkom septembra ćemo imati javni poziv za dodelu subvencija za postavljanje solarnih panela i verujem da će ljudi želeti da učestvuju u tome“, najavila je Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike.

Novi investicioni plan u oblasti energetike i rudarstva, kako je objasnila, obuhvata projekte vredne 17 milijardi evra, država ima plan da bude energetski bezbedna i da su klimatske promene realnost.
„Klimatske promene se dešavaju to nije nikakva teorija zavere ,temperatura prosečna u svetu, na našoj planeti samim tim i na našem prostoru raste . Svaka država je dužna da napravi svoj plan, Srbija je i te kako krenula sa svojim planom još prošle godine: novi zakon o energetici, o klimatskim promenama, strategija razvoja energetike , nacionalni plan energetike. Mi smo zemlja koja ne može biti sama , ni jedna zemlja nije sama, moramo se povezati sa svim drugim državama u svetu, našem regionu pa i Otvoreni Balkan je jedna od varijanti kako bi smo zajednički učinili sve da zaista smanjimo emisije gasova staklene bašte“, istakla je potpredsednica Vlade Zorana Mihailović .

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović ocenila je da se tema zaštite životne sredine zloupotrebljava u političke svrhe, a da je protivljenje RTB Boru i projektu iskopavanja jadarita „arogantno neznanje“.
„Vrlo važna stvar, ta priča da treba zaustaviti razvoj , da sve treba zaustaviti, da nema više privrede , da nema više preduzeća, da nam ne treba eksploatacija jadarita, da nam ne treba RB Kolubara, da nam ne treba ništa što danas funkcioniše, RTB Bor itd., ne predstavlja zaista ništa drugo nego jedno pre svega arogantno neznanje“, naglasila je potpredsednica Vlade.
Mihajlovićeva je rekla da postoje organizacije koje se bave životnom sredinom i učestvuju sa državom u poboljšanju zaštite, ali da se, kako je ukazala, „ta tema zloupotrebljava u političke svrhe“.
Mihajlović je navela i da (lider Narodne stranke) Vuk Jeremić govori da je projekat Jadar štetan, a u vreme dok je bio na vlasti izdate su dozvole Rio Tintu za istražna prava.
Ona je dodala da je (lider Stranke slobode i pravde Dragan) Đilas u intervjuu 2017. izjavio da je to (projekat Jadar) razvojna šansa i da Srbija treba da ima fabriku litijumskih baterija.
„(Ekološki aktivista Aleksandar Jovanović) Ćuta se danas bori protiv svega, a svi znaju da je pokušao da dobije dozvolu za izgradnju mini hidroelektrane, pa kada je nije dobio sad se bori protiv toga“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, Srbij je ozbiljna država i mora da vodi računa o energetskoj bezbednosti i zaštiti životne sredine.
„Dakle svi imaju pravo da imaju svoje mišljenje ali su argumenti jedni. Država Srbija ima svoj plan mora da vodi računa o tome kako će da ima energetsku bezbednost ali u isto vreme ekološku bezbednost .Mi možemo da budemo izvoznici struje da nikada ne uvozimo struju, a da je proizvodimo na zdrav način. Za to su potrebne investicije i upravo 17 milijardi investicija koliko će Srbija u narednih nekoliko godina početi da investira u izgradnju velikih hidroelektrana,srednjih hidroelektrana, solarne i vetro elektrane, i recimo na biomasu. To je ono što nama predstavlja našu energetsku bezbednost za budućnost“, zaključila je potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike prof. dr Zorana Mihajlović.






