Projekta „Razvoj održivih usluga u zajednici na području zapadne Srbije“ je finansiran od strane Evropske unije, a realizovao ga u protekle dve godine Grad Valjevo u saradnji sa Društvom za cerebralnu paralizu Valjevo ,Centrom za društveno ekonomski razvoj i Karitasom Valjevo. Projekat je realizovan za 100 korisnika, osoba sa nekim oblikom invaliditeta omogućena je usluga „Pomoć u kući“ i niz drugih aktivnosti.
Usluga je kvalitativno dopunjena uslugom višeg fizioteraperauta kroz terapeutske vežbe, kondicione tretmane i masaže za 20 korisnika u kućnim uslovima i u Klubu za osobe sa invaliditetom. Unapređenjem usluge Pomoć u kući za osobe sa invaliditetom poboljšan je kvalitet života navedene ranjive grupe stanovništva, unapređen je kvalitet brige, nege i socijalizacije, što je doprinelo usporavanju procesa pogoršanja njihovog fizičkog i zdravstvenog statusa. Tokom projekta organizovane su i raznovrsne inkluzivne aktivnosti u zajednici (preko 60 učesnika) koje unapređuju kvalitet života osoba sa invaliditetom i doprinose socijalizaciji i smanjenju osećaja usamljenosti.
Ukupna vrednost projekta „Razvoj održivih usluga u zajednici na području Zapadne Srbije“ je 140.084,14 evra, od čega je vrednost donacije Evropske unije 123.974,46 evra.
U „Omni centru“ je održana završna konferencija, posvećena ovom projektu, gde su sumirani rezultati nakon dve godine realizacije. O uslugama koje su sprovedene i koristi za korisnike, govorili su učesnici u projektu, a prikazan je i dokumentarni film „Nisu zaboravljeni“ koji opisuje životne priče korisnika i probleme sa kojima se susreću.
Nenad Branković, predsednik projektnog konzorcijuma ispred grada Valjeva, naglasio je da po prvi put u Valjevu ovim projektom omogućena je usluga “Pomoć u kući” za osobe sa invaliditetom. Obuhvaćeno je 100 korisnika, dok je za 20 korisnika ova usluga kvalitativno dopunjena uslugom terapeuta u kućnim uslovima. Usluga socijalizacije omogućena je za 60 učesnika u projektu kroz različite aktivnosti.
Snježana Badrić koordinator usluge „Pomoć u kući“ u ime Karitasa govorila je o savremenijem pristupu osobama sa invaliditetom u odnosu na druge lokalne zajednice. „Unapredili smo sadržaj predviđen projektom jer je Karitas imao adekvatniji odgovor na zahtev osoba sa invaliditetom pa smo sadržaj usluge prilagođavali individualnom korisniku u skaldu sa njegovim specifičnim potrebama. Zato smo dodali i sporoveli 16 sadržaja terapeutske usluge za korisnike“, istakla je Snježana Badrić.
„ Jedinstven rezultat u Srbiji postiglo je Valjevo zahvaljujući činjenici da je usluga omogućena i nakon završetka projekta što je od izuzetnog zanačaja za korisnike. Svi partneri na projektu pokazali su jedan izuzetno visok stepen svesti i uključenosti, a bez toga realizacija projekta ne bi bila na ovaj način moguća“, rekao je Ivan Mladenović iz CDER-a.
Svetlana Janković Beljanski, predsednica Društva za cerebralnu paralizu, partnera na projektu je rekla da su korisnici usluga bile i osobe bez telesnog invaliditeta:
„Inkluzivne aktivnosti su obuhvatile preko 70 korisnika koji su išli na izlete, učestvovali na pozorišnim predstavama, u kreiranju foto izložbi, u organizaciji zajedničkih izložbi kreativnog stvaralaštva. Posetili smo „Ikeu“ u Beogradu, što je za neke korisnike bilo veoma interesantno, jer neki od njih nisu nikada bili u velikom tržnom centru. Osobe sa invaliditetom još uvek žive na marginama društva i nisu u mogućnosti da kreiraju dostojanstven život. Ovaj deo kojim smo se mi bavili, u saradnji sa partnerima, doprineo je poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom u našem gradu.“