Један од приоритета локалне самоуправе града Ваљева је и развој спорта и унапређење спортске инфраструктуре, као основ за развој младих спортских талената. Ове године наставиће се са улагањем у спортску инфраструктуру, што знатно унапређује квалитет живота грађана од најмлађих категорија до рекреативаца, уз пуну подршку квалитетном спорту.
„Са задовољством и радошћу чекамо нове изазове везано за унапређење спортске инфраструктуре. Заиста нам је драго да настављамо овим темпом који смо почели прошле године и заиста се трудимо да унапредимо сваки спортски објекат који је дотрајао у граду Ваљеву“, рекао је Владимир Мишковић, члан градског Већа задужен за спорт.
Он је истакао да je Спортско рекреативни центар “Петница” свакако један од приоритета и да је у плану постављање водених тобогана на школском базену, хидроизолација и наставак радова на постављању бетонских плоча.
„Бетонске плоче су једна велика инвестицијa. Радови на постављању плоча урађени су експедитивно да би могао да се постави балон и да би се несметано обављали тренинзи наших спортских кубова који користе базен. Даљи наставак радова несумљиво је везан за хидроизолацију, која се исто мора урадити на тим плочама и биће завршено пре почетка летње сезоне, као и постављање водених тобогана на школском базену. То ће заиста изгледати јако лепо и на велико задовољство и радост најмлађих. То је један од приоритета који ћемо се трудити максимално брзо да урадимо, да би било спремно за летњу сезону. СРЦ „Петница“ није конципиран да би био некакав аква-сити, али свакако онај базен средње величине, школски базен, може да се унапреди у том смислу. Због тога смо урадили идејни пројекат, чекамо да почнемо са радовима. Што се тиче постављања та три тобогана који би обогатили понуду, опредељена су средства у вредности од 11 милиона динара и надамо се ускоро почетку радова”, рекао је Мишковић.
Мишковић је говорио и о другим пројектима, који по свему судећи завређују огромну пажњу. По његовим речима, Дом спорта “Генерал Светомир Ђукић”, некадашњи “Партизан”, почео је да се користи од стране спортских клубова, а Установа за физичку културу “Валис” је организовала и школицу спорта, што ће умногоме допринети здравом начину живота наших најмлађих суграђана.
“Велико је интересовање за школицу спорта, повећали су број термина. Оно што ми планирамо је да урадимо уређење објекта и за то смо издвојили средства. Заиста ће то бити један репрезентативан објекат. Аплицираћемо за средства на једном од конкурса Министарства омладине и спорта, тако да ће објекат добити потпуно другу димензију, што и заслужује”, нагласио је Владимир Мишковић.
Такође, у прошлој години на Пећини је урађена трим стаза, кошаркашки терен и постављене су столице на стадиону “Пећина”.
“Тартан подлогу коју смо пставили на трим стази грађани максимално користе, што нам је посебно драго. Визуелно другачије изгледа, корисно је и лепо изгледа. Кошаркашки терен такође има своју намену, делујемо на људе да га чувају и велика је новост да су рефлектори на соларну енергију, тако да се они по аутоматизму пале и визуелно ноћу када прођете Пећином, лепо изгледа. На стадиону “Пећина” купљено је 900 столица, 810 је постављено, наравно увек постоји број резервних столица. Планирали смо средства да купимо још 600 столица, како би трибина била комплетна у потпуности. Визуелно сада потпуно другачије изгледа и заиста доста смо били сконцентрисани на сам парк Пећина”, казао је Мишковић.
Планирана су средства за уређење кошаркашког терена на “Студенту”, као и израда урбанистичког пројекта за стадиону “Сењак”.
“Заиста је дотрајала подлога на “Студенту”. Тартан подлога је далеко од неког стандарда, чак ни Баскет лигу нисмо организовали да се неко не би повредио. Ту су остављена средства да урадимо један терен, репрезентативно са дебелим слојем тартана од 16мм. Биће то једно уређено место, репрезентативно, које грађани воле због кошарке и баскета. Сала “Студента” је релативно нова, јако је лепа, доста се користи, али никада није постављен паркет. Има гумирану подлогу која није довољно еластична и није приближног квалитета. Оставили смо средства да урадимо паркет и да та сала заиста добије потпуно нову димензију, јер то је веома корисно, нарочито за младе. Млади у том неком осетљивом добу када раде на тврдој подлози, то може да остави последице на коштано зглобни систем”, каже Мишковић и додаје да је за стадион “Сењак” планирана израда урбанистичког пројекта.
“У плану је један велики спортски центар. Крећемо од тих првих корака, наравно то је урбанистички пројекат, који би подразумевао затворени базен, фудбалски терен са вештачком травом и атлетском стазом около њега”, рекао је члан Већа задужен за спорт.
Из буџета града Ваљева издвојено је доста средстава и за одржавање и унапређење постојећих терена.
“Ми не одржавамо само терене који су у власнитву града Ваљева, већ и ове неке који нису у нашем власништву, јер ако би смо их препустили они би закоровили. Нама је циљ да што више људи може да користи те терене и заиста се “Валис” максимално труди да то одржава како треба и да унапреди то одржавање. Битно је напоменути да “Валис” није само установа за одржавање већ и педагошки рад који смо поменули кроз школицу спорта. Планирали смо, видећемо да ли ћемо стићи ове зиме, али можда неки мали пилот пројекат, да направимо једну школицу скијања. Директор “Валиса” и ја смо доста причали о томе да би смо за наредну зиму опет могли да издвојимо средства за ту школицу. Реално је и најскупље организовати школицу скијања и мислим да би то био пун погодак”, закључио је Владимир Мишковић и најавио да је у наредном периоду у плану подела спортских реквизита ваљевским школама у вредности 2 милиона динара.
Б.Ј./В.К.