Delatnost Službe “ Zoohigijene “ JKP Vidrak je hvatanje i zbrinjavanje, veterinarska nega i smeštaj napuštenih i izgubljenih životinja u prihvatilištima za životinje, kontrola i smanjenje populacije napuštenih pasa, neškodljivo uklanjanje leševa životinja sa površina javne namene do objekata za sakupljanje i uništavanje otpada životinjskog porekla.
“Kapacitet Službe “ Zoohigijene “ je od 250-300 pasa u zavisnosti od pola, rase ..U službi je zaposleno 5 radnika koji obavljaju poslove prikupljanja, prevoza i zbrinjavanja napuštenih pasa, njihove trijaže, vakcinisanja, sterilisanja, čipovanja i ponovna puštanja iz prihvatilišta. U prihvatilištu psi su pod stalnom veterinarskom negom redovnom ishranom i zaštitom. Nakon prikupljanja obavezan je karantin od 7 dana, čipovanje ,vakcinacija protiv zaraznih bolesti, tretiranje protiv ekto i endo parazita i sterilizacija”, rekla je Jelena Kalat,direktorka JKP “Vidrak”Valjevo.
Ona je istakla da svetska organizacija za zdravlje životinja preporučuje da programi kontrole brojnosti populacije uličnih životinja moraju da se zasnivaju na humanim metodama, pre svega na sterilizaciji.
“Strategija „uhvati-steriliši-pusti“ je metod koji je uveden kao humana alternativa eutanaziji, a za ograničavanje brojnosti populacije napuštenih pasa. Postoje brojni slučajevi u praksi da su psi lutalice napali prolaznike i pričinili štetu, najčešće ugrizom, usled čega nastupaju različite štetne posledice u obliku nematerijalne štete , ali i materijalne. Za ovu vrstu štete odgovorna je jedinica lokalne samouprave na čijoj se teritoriji dogodila štetna radnja, i to Grad. Osnov odgovornosti je da se preduzmu potrebne mere da bi se sprečilo nastupanje štete”,objasnila je Kalat.
Po rečima direktorke Kalat psi se udomljavaju zbog postojećeg kapaciteta i smanjenja rizika zbog pojave bolesti, da bi se smanjili troškovi Grada zbog ujeda pasa na gradskim ulicama, zbog neodgovornih vlasnika.
“U prihvatilištu za pse je dom trenutno pronašao veliki broj pasa, kako štenaca i mladih pasa, tako i odraslih pasa. Svaki od njih ima svoju tužnu priču. Ostavljeni, zlostavljani, izgladneli, izbačeni iz automobila pre godišnjeg odmora svojih vlasnika, u očima još uvek imaju nadu da će pronaći novi dom.
Udomljavanje predstavlja najhumaniji način da pomognete napuštenom psu, da im pružite dom, negu, zdravstvenu zaštitu i dobar život. Kod nas postoji veliki broj pasa lutalica kojima je potrebna pomoć, a isto tako mnogi se nalaze u pihvatilištima i sa nadom čekaju svoje nove vlasnike”, rekla je Kalat.
Kako je naglasila direktorka Kalat udomljavanje je humani gest ljudi koji vole životinje ali i briga za svoju životnu okolinu.
“Napušteni ili rođeni u okruženju bez vlasnika, odgovarajuće nege i zdravstvene zaštite predstavljaju potencijalnu opasnost za druge životinje ali i za nas ljude.
Usvajanjem psa iz azila činite dobro delo, a pas kojeg spasite i pružite topao dom i okruženje za život, biće vam zahvalan i nagradiće vas doživotnom privrženošću i prijateljstvom”, zaključila je Jelena Kalat.
Udomljavanje pasa u Službi “ Zoohigijene “ je planirano svakog petka u periodu od 11-13 časova.