U galeriji Narodnog muzeja Valjevo u petak, 6. avgust 2021. godine svečano je otvorena izložba Muzeja Rudničko- takovskog kraja pod nazivom “NAŠA SUGRAĐANKA KRALJICA DRAGA: IZMEĐU SLAVE I ANATEME”.
Izložbu je otvorila direktorka Narodnog muzeja Valjevo Jelena Nikolić Lekić.
„Na samom početku Tešnjarskih večeri otvaramo ovu veoma značajnu izložbu naših kolega iz muzeja Rudničko-takovskog kraja pod nazivom „Naša sugrađanka kraljica Draga između slave i anateme“.
Izložba je posvećena znamenitoj i veoma obrazovanoj gornjomilanovčanki supuzi kralja Aleksandra Obrenovića. Ona ukazuje zapravo na značajne detalje uspone i padove ove ne tako omiljene žene u srpskom narodu i to od samog rođenja 1866. godine pa sve do Majskog prevrata 1903.godine. Izložba je otvorena u Narodnom muzeju sve do 12.avgusta“, rekla je direktorka muzeja .
Autori ove izložbe su Ana Ranković, viši kustos istoričar umetnosti i Aleksandar Marušić, viši kustos istoričar.
Po rečima Vladimira Krivošejeva, ova izložba je prvi korak da se javnosti prezentuje druga lepša i svetlija strana kraljice Drage Obrenović.
„Javna svest negovala je samo one tamne strane kraljice Drage i to u stvari ciljano da bi se opravdao čin ubistva , čin smene dinastije. Zaboravlja se da je bila veliki ktitor, veliki donator,dobrotvor gde je između ostalog pokrenula inicijativu i novčano pomagala list „Neven“. Na njenu inicijativu je pokrenut list „Domaćica“, koji je takođe novčano pomagala. Kao mlada udovica bila je aktivan prevodilac vlasnik književnih dela pod njenim imenom, pored toga pisala je pod pseudonimom pesme i kratke priče.To su sve stvari koje su potisnute da bi se što više potencirala tamna strana , kao i potenciranje prezimena Mašin koje je praktično prezime njenog prvog muža.To je bila propagandna igra da ona ne bude viđena kao kraljica Draga Obrenović već kao udovica inženjera Mašina“, zaključio je kustos istoričar Vladimir Krivošejev.