Unazad par godina Služba patronaže Doma zdravlja Valjevo je pružila usluge u obliku patronažnih poseta licima obolelih od oboljenja koja su vodila u invalidnosti ili hendikep . U 2017.godini ostvarene su 64 posete, u 2018. godini je pruženo 40 patronažnih poseta takvim licima dok u 2019.godini do kraja avgusta je ostvareno 65 poseta .
Zdravstvena ustanova Dom zdravlja Valjevo pruža značajnu podršku u smislu praćenja zdravstvenog stanja invalidnim licima ili licima koja imaju hendikep i ometenim u razvoju.
“Porodice obolelih lica koje se svakodnevno susreću sa svim problemima i teškoćama nisu i ne moraju biti sami jer zdravstvena ustanova Dom zdravlja Valjevo može značajnu podršku da im pruži u smislu praćenja zdravstvenog stanja i kada to ponekad izgleda beznadežno, stresno, tako otežano da se prevaziđu svi ti problemi .U Dom zdravlja i Službu polivalentne patronaže mogu se svakako obratiti kako bi ostvarili usluge. Osim nalaza zdravstvenog stanja ujedno upućujemo i povezujemo porodice sa drugim službama u našem gradu koje bi mogle pružiti dalju pomoć prema problematici kao i dalju podršku i pomoć. U tome se prepoznaju i najčešće pozivaju Crveni krst, Centar za socijalni rad, gde se ostvaruju prava na materijalna davanja , socijalnu pomoć. Papirologija je zaista obimna, ali i tu im pružamo svesrdnu pomoć. Pruža im se pomoć čak i u tome kako bi izašli na komisije i ostvarili pravo na tuđu negu i pomoć, povezuju se sa izabranim lekarima tako da nema prepreka u ostvarivanju prava na dobijanje uputa i upućivanja prema Službi kućnog lečenja i nege ukokiko im je potrebno dodatno i vanredno zbog pogoršanja stanja. Naravno, ako postoji potreba neophodno je da se najavi Služba kućnog lečenja i nege ,da lekar izvrši pregled u kućnim uslovima, odredi terapiju i dalje prati stanje pacijenata”, objasnila je Vesna Pavlović, glavna sestra Službe polivalentne patronaže Doma zdravlja.
Ona je napomenula da u velikom broju slučajeva susreću se na terenu sa ekipama humanitarne organizacije “Caritas” iz Valjeva koji su takođe u našoj zajednici i pružaju pomoć i podršku tim porodicama.
“Postoje porodice koje pružaju otpor prema državnim službama , ustanovama i prema drugima. Pozvala bih ovim putem na malo šire vidike iz razloga što smo svi tu, na usluzi i sa ciljem da im pomognemo i poboljšamo koliko je moguće kvalitet života u najmanju ruku oplemenimo bar taj jedan dan u nizu mnogih”, rekla je Vesna Pavlović.
Vesna Pavlović je istakla da u svakoj porodici prilikom posete zatiču različite situacije kod pacijenata koje zahtevaju dalje praćenje, a cilj im je da urade jedan centralni registar invalidnih lica ili lica koja imaju hendikep i koji su ometeni u razvoju posebno kada je u pitanju populacija dece da to postane kontinutet u smislu praćenja i podrške .
“U našem gradu u našoj zajednici ima veliki broj porodica koje žive zatvorenijim tipom života ne želeći da govore o svojim teškoćama , problemima i hendikepom. Samom spoznajom da sa tim moraju živeti, da se njihovo zdravstveno stanje u najbolju ruku može stopirati ali ne u bitnom poboljšati imaju najčešće kao odgovor da im naše usluge nisu potrebne. Iz tog razloga medijska pažnja nam je jako bitna da eliminišemo te predrasude , da probijemo led takvih porodica da nas puste u tu svoju osetljivu priču, da podele sa nama njihove životne teškoće i da im pomognemo. Svako od nas bez obzira na hendikep ima razloga za život , ima razloga i može da bude srećan i nasmejan bez obzira sa kakvim stepenom ograničenja se nosi”, zaključila je Vesna Pavlović.