Služba polivalentne patronaže Doma zdravlja Valjevo sprovodi saradnju sa valjevskim udruženjima i klubovima osoba sa posebnim potrebama. U toku su posete i radionice u nekoliko udruženja grada Valjeva, sa ciljem uspostavljanja podrške članovima Kluba i podsticaja zdravim stilovima života. Na nedavno održanoj radionici u Društvu za multiplu sklerozu napravljen je takav dogovor sa inicijativom da se odmah uđe u realizaciju patronažnih poseta . Iz razloga što su njihovi članovi izrazili potrebu da se ostvare posete i uvid u njihovo zdravstveno stanje, kao i zdravstvene potrebe, socijalne prirode da se u toku zdravstvene posete evidentiraju, prepoznaju i sagledaju koje bi se mogle preduzeti mere kako bi se njihov kvalitet života mogao poboljšati.
“Uprvoj fazi obolelih od multiple skleroze posetili smo tri porodice u kojima oni žive . Svaka poseta je trajala oko dva sata .Uzeti su detaljni anamnestički podaci obolelih lica o nastanku, razvoju oboljenja za bolji život u borbi da se invalidnost izbegne, odloži da se bolest drži pod kontrolom da se doprinese njihovom što dužem funkcionisanju . Tu poprilično izgaraju članovi porodice i oni koji brinu o obolelim licima iz razloga što multipla skleroza vodi u invalidnost i hendikepiranost. Jako je teško živeti sa takvim oboljenjem ali je i teško brinuti o takvoj osobi”, rekla je Vesna Pavlović , glavna sestra Službe polivalentne patronaže Doma zdravlja.
Prilikom obilaska obolelih osoba kako gradskog tako i seoskog područja uočeno je da osobe koje brinu o obolelim licima su poprilično narušenog zdravlja i nosioci su hroničnih oboljenja.
“Ono što je odmah uočeno da lica i osobe koje brinu o njima da li su to supružnici ili deca , neki rođaci i oni sami imaju raznorazne zdravstvene potrebe i poprilično su nosioci hroničnih oboljenja. Hoću da kažem da ne smeju biti zaboravljeni ni oni koji brinu o obolelim licima koja imaju neki hendikep ili invalidnost. Treba kao služba koja se bavi prevencijom poseban akcenat da stavimo i na njihove potrebe i da im damo na značaju. Potrebno je da osobe koje brinu o hendikepiranim ili invalidnim licima budu zdrave da bi mogli o njima da se staraju. Porodične priče svaka za sebe ima svoju težinu razvoj bolesti kao što nam je svima poznat. Nastupa negde u ranoj mladosti kada su te osobe bile negde na putu da svoje radon ostvarenje dožive, da se ostvare kao porodica , kao roditelji, kao radnici, dakle u svakom pogledu gde nastupanje oboljenja nije bilo prepoznato u početnim fazama bolesti. To je poprilično otežalo njihovo lečenje dok nisu došli do dijagnoze. Kada su došli do dijagnoza mnogi nisu ostvarili uslove za primenu terapije .Terapija za lečenje multiple skleroze u našoj državi nije otkrivena, primenjena ni regulisana u smislu da je svako obolelo lice može dobiti niti je pravilo da uključivanjem terapije prilikom dijagnostike bolesti da će ta terapija obustaviti progresiju bolesti obolelog lica. Ukoliko je bolest uznapredovala i ukoliko je već uzela maha tu terapija koja na nivou naše države postoji, u primeni se ne primenjuje jer ne može da se ostvari njeno delovanje. Dakle jako je važno da se ona otkrije u početnim fazama samog oboljenja . Ukoliko se zanemare same tegobe koje se javljaju u početnim fazama bolesti primera radi duplih i mutnih slika vida, otežanog govora, zaplitanje jezika, nestabilnost pri hodu. Sve te tegobe otprilike negde isčeznu i jednostavno ih nema, zato ljudi veoma često ne pridaju njima na značaju i bolest uzima sve više maha, a nije pod kontrolom niti u procesu dijagnostike .Veoma često se dešava da se ti pacijenti leče kod očnog lekara ili kod neurologa zbog vertiga nesvestice i nestabilnosti . U stvari osnovno oboljenje je mulipla skleroza. Zato je jako važno da budemo odgovorni prema sami sebi i da sve svoje teškoće prepoznamo i podelimo sa našim lekarima”, upozorila je Vesna Pavlović .
Ona je istakla da iz faze mapiranja porodica već su upućeni pozivi Centru za socijalni rad, Crvenom krstu od kojih očekuju podršku .
“Mahom su to korisnici prava na materijalna davanja i usluga tuđe nege i pomoći ali mogu reći da ta davanja imaju mogućnost da budu veća, tako da će se njihovi predmeti aktivirati, sagledati da li bi službe socijalnih, materijalnih davanja i socijalne pomoći mogli više pomoći kako bi se njihov kvalitet života poboljšao. Njihova primanja negde jedva zadovoljavaju potrebe za lečenjem, za suplementima, higijenskim preparatima i sredstvima za higijenu. Bolest je takva da kroz progresiju vodi u invalidnost. Troškovi su svakako veliki i potrebe postoje tko da materijalna davanja bi trebala da budu samim tim i veća”, zaključila je Vesna Pavlović , glavna sestra Službe polivalentne patronaže Doma zdravlja Valjevo.
.