U petak 11.januara u Edukativnom centru Doma zdravlja Valjevo, održan je Paneli o socijalnoj zaštiti i zdravstvenoj zaštiti u okviru projekta „Nevidljiva deca“. Paneli je organizovan sa ciljem da se stručna i šira javnost upozna sa rezultatima i postignućima iz oblasti socijalne zaštite na projektu „Nevidljiva deca“, kao i sa analizom i preduzetim merama na unapređenju zdravstvenog stanja korisnika tog projekta, koji se finansira od strane Evropske unije u okviru grant šeme „Razvoj efikasnih usluga u zajednici u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite na lokalnom nivou“. Ukupna vrednost projekta iznosi blizu 186.000 evra, od čega je vrednost donacije Evropske unije skoro 164.000 evra.
Više detalja o projektu izneo je Radoica Rstić, predsednik Saveta za integralnu socijalnu politiku grada Valjeva i PR menadžer projekta.
Projekat „Nevidljiva deca“ podrazumeva rad na uspostavljanju nove socijalne usluge za decu u ruralnim područjima. Projektnom je obuhvaćeno 60 dece sa invaliditetom i smetnjama u razvoju iz ruralnih područja grada Valjeva, kojima se pružaju usluge iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite. Podrška deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u ruralnim područjima grada Valjeva, kako bi ostvarili svoj pun potencijal kroz socijalno uključivanje, izgradnja kapaciteta grada Valjeva i gradskih socijalnih i zdravstvenih institucija, u cilju implementacije novih socijalnih usluga usmerenih na decu sa smetnjama u razvoju u ruralnim područjima, ključni su elementi kojima se stremi u ovom projektu.
Opšti cilj projekta je poboljšanje socijalne inkluzije dece sa intelektualnim teškoćama i invaliditetom kroz uspostavljanje nove, inovativne lokalne usluge, koja će pokrivati socijalnu i zdravstvenu zaštitu.
Suzana Momčilović, stručni saradnik u projektu predstavila je rezultate i postignuća iz oblasti socijalne zaštite na projektu „Nevidljiva deca”.
Realizacijom projekta Nevidljiva deca pilotiraće se nova usluga, uspostavljena na kvalitetan način, u cilju poboljšanja života dece, uz dostupne zdravstvene usluge pružene u kućnim uslovima, podršku porodici i sredinu pripremljenu za uključivanje u socijalne usluge.
O analizi zdravstvenog statusu korisnika projekta „Nevidljiva deca”, govorila je dr Branka Antić.
Razlozi za realizaciju projekta se baziraju na marginalizovanom položaju dece sa smetnjama u razvoju-invaliditetom u društvu. Istraživanja su pokazala da je kod dece sa ruralnog područja, izraženiji rizik od zlostavljanja i zanemarivanja, izolovanost od društva, često od samih porodica, ređe pohađanje i veliki stepen osipanja iz obrazovnog sistema.
Rezultat projekta treba da bude poboljšan zdravstveni status dece sa intelektualnim teškoćama i invaliditetom i njihovo uključivanje u društveni život. Samim tim korisnici će postati vidljiviji, prihvaćeniji, što će smanjiti rizik od institucionalnog smeštaja i ostanak u biološkoj porodici.
Centar za socijalni rad „Kolubara“ Valjevo, Grad Valjevo i Dom zdravlja Valjevo zajednički realizuju projekat “The invisible children” (Nevidljiva deca) – Uspostavljanje nove socijalne usluge za decu u ruralnim područjima, koji je odobren za finansiranje od strane Evropske unije u okviru grant šeme „Razvoj efikasnih usluga u zajednici u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite na lokalnom nivou“.
Paneli o socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti u okviru projekta „Nevidljiva deca“
Ostavite komentar
Ostavite komentar