U subotu 18.maja 2019.godine od 18-24 časa održaće se šesnaesta po redu Evropska Noć muzeja . Marina Ćirović kustos istoričar, predstavila je program za ovogodišnju Noć muzeja koji se održava po 16. put. Ove godine tema izložbe posvećena je odrastanju i nosi naziv “Odrastanje u nekoliko priča”.
“Svečano otvaranje izložbe je u 18 časova uz nastup Dečjeg hora CZNTK Abrašević Valjevo. U 18:30 u Sali centralne postavke biće predstavljene “Čobanske igre” u izvođenju Doma kulture” Izvor” Valjevo. Od 19 časova je radionica za decu “Izrada odeće za lutke”, autora Aleksandre Maksimovića. Od 20:30 Muzej je u saradnji sa podružnicom matematičara organizovaće jednu prezentaciju , predavanje “ Istorija najznačajnijih igara na tabli ” autora Veljka Ćirovića, predsednika podružnice matematičara Valjevo gde će predstaviti najznačajnije misaone igre. Prvi put na centralnoj postavci Narodnog muzeja Valjevo biće prikazani ostaci mamuta pod nazivom “Kada su mamuti hodali”, tako da će publika prvi put moći da vidi da i mi imamo jedno kulturno nasleđe, a to su ostaci mamuta u okviru muzeja. Autori su kustosi i etnolozi Elizabeta Čebašek i Đorđe Đenić”,rekla je Marina Ćirović .
Centralno dešavanje ovogodišnje Noći muzeja u Valjevu je izložba “Odrastanje u nekoliko priča”,istakla je Gordana Pajić muzejski savetnik, etnolog.
“Priča o odrastanju i samo odrastanje je jedan biološki fiziološki i kulturološki fenomen koji obeležava život pojedinca i neke grupe jeste tema kojom su se bavili mnogi muzeji u poslednjih 10 godina. Priču o odrastanju smo koncipirali kroz pet manjih celina gde smo pre svega hteli nešto da kažemo o samom vaspitanju koje ima dva segmenta i to porodično i društveno vaspitanje. Briga o deci započinje njihovim rođenjem i prirodno je da majka pre svih se počinje i baviti vaspitanjem dece. Ono što deca ponesu iz svog roditeljskog doma nadograđuje se samo kroz društvo i kroz njihovo angažovanje, kasnije kroz organizovane brige o deci. To su upavo zabavišta i škole koje su se u Srbiji počele osnivati u 19 veku ali mnogo više u prvoj polovini 20 veka. Naravno Valjevo, valjevska sredina je u svemu tome imala svoje mesto , na žalost zabavišta su nešto kasnije osnivana , ali brigu o deci su vodila razna humanitarna udruženja pre svega ženska humanitarna udruženja od druge polovine 19 veka koja se brinu o siromašnoj deci i imaju za cilj da ih zbrinu u svim tim ratnim vihorima i Prvog i Drugog rata i u posleratnom periodu jer smo mi našu temu koncipirali upavo na to vreme negde od kraja 19. do kraja 20.veka”, objasnila je Gordana Pajić.
Za potrebe izožbe korišćene su etnološke i istorijske zbirke. Ulaz u centralnu postavku i Muselimov konak je besplatan od 18-24 časa.