Turizam je grana privrede koja najviše oseća posledice pandemije korona virusa, a usled zatvaranja granica, mnoge turističke agencije našle su se u velikim problemima. I pored toga što sve turističke agencije u našem gradu rade, njihovi predstavnici su saglasni u tome da je poslovna godina izuzetno teška i još uvek neizvesna, jer ne znaju šta ih očekuje tokom jeseni i zime.
Turistički sektor je možda najuže uzročno-posledično povezan sa epidemiološkom situacijom u našoj i drugim zemljama, kažu u Turističkoj agenciji “Rekreativa”,Valjevo.
“Korona je uticala na celu privredu ali svi znamo najači udarac je bio na turizam i sve one grane koje su u vezi sa tim: avio prevoznici, saobraćajna preduzeća koja vrše prevoz putnika, ugostiteljstvo pogotovu kada im je bio ograničen rad. Znači sektor turizma ne samo agencije, a najviše beogradski hoteli jer oni su uglavnom imali veliki broj noćenja stranaca dok ostali gradovi u unutrašnjosti nisu imali toliko noćenja kao Beograd , a turistička mesta su radila smanjeno, ali su radila”, naveli su zaposleni Rekreative.
Kako navode letnja sezona je manja od 10% posto ostvarenog prometa u odnosu na prošlu godinu.
“ To su bili pojedinačni aranžmani kako dozvoljavaju okolne zemlje, najpre su pustili ulazak u Grčku i to preko Bugarske pa su posle zatvorili granicu , zatim se moglo u Tursku , Egipad, sada je i Egipat uveo PCR test na novi koronavirus, tako da je sve promenljivo, ali je malo interesovanje ljudi . Imali smo par turista za destinaciju Neum pošto je ulazak u Bosnu bio dozvoljen . Kada se priča o letnjoj sezoni ona gotovo nije ni postojala”, rekla je Snežana Vujović, vlasnica Rekreative, Valjevo.
Turistički radnici ne veruju u brzo poboljšanje situacije, ali se nadaju u pomoć države.
“Što se tiče pomoći države ima naznaka, one traju od aprila, rekli su da će posebno pomoći turistički sektor. Politika Vlade je bila da pomogne linearno celoj privredi i kome je trebao i kome nije . I hotelijeri su u međuvremenu dobili subvencije od države, ostao je turizam još uvek nerešen.
“Mi smo tražili da nam se odobri pomoć kroz isplatu 6 minimalnih bruto zarada, nas su ostavili za kraj “ ističu turistički radnici i naglašavaju da Turističkim agencijama u Srbiji ističu polise osiguranja 1.oktobra bez kojih ne mogu da dobiju licencu za rad.
“Udruženje turističkih agencija YUTA kao i ostala poslovna udruženja turističkih agencija pregovarali su sa osiguravajućim kućama ali nisu uspeli ništa da reše. Osiguravajuće kuće su se izjasnile da neće više davati osiguranje turističkim agencijama zbog prevelikog rizika. Postoje dve solucije polisa osiguravajuće kuće ili garancija banke. Čak ni banke nam ne daju garanciju jer u svom program nemaju takvu vrstu ponude. Od 1.oktobra svi gubimo pravo na polisu , nemamo nikakav status, ne možemo nove poslove da ugovorimo, ni da pružimo usluge . Ugovorena putovanja mogu da se realizuju ali nove aranžmana nismo u mogućnosti da realizujemo. Možemo da pređemo na putničku agenciju gde nema licence ali moramo da kupimo aranžman od neke druge agencije koja je organizator”, navela je Snežana Vujović.
Ona je istakla da kod malih turističkih agencija putnici su bili zaštićeni 100%, a kod velikih 20-30%.
“Država je stalno povećavala garantni iznos da bi zaštitila građane, a u praksi se pokazalo suprotno. Dokaz je bio SAB velika turistička agencija, imali su preko 10 hiljada aranžmana. Polise osiguranja tada su bile 300.000 dinara ,a napravili su štetu od 1.200.000 dinara. Osiguravajuće kuće su isplatile 30% od aranžmana, znači nije tačno da su putnici zaštićeni i da dobiju obeštećenje 30%. Ove godine kada smo sklapali ugovore sa osiguravajućim kućama u svakom našem ugovoru stoji da će nadoknaditi procentualno štetu – ogradili su se. Mi mali sa prvom licencom do 1.000 putnika naša polisa iznosi 250.000 dinara kojom uspevamo da pokrijemo obeštećenje za sve putnike .Velike agencije imaju na 500.000 dinara polisu, obim posla im je između 3-4 miliona , njihova polisa ne može da pokrije obeštećenje”, objašnjavaju turistički radnici Rekreative.
Jedna od mera koje je Vlada uvela su krediti za likvidnost i obrtna sredstva iz posebnog republičkog programa Fond za razvoj. Predviđeni su krediti do pet godina, koji uključuju grejs period do dve godine i rok otplate do tri godine sa kamatnom stopom od jedan odsto godišnje. Sredstva se odobravaju i vraćaju u dinarima, a krediti se kreću do 180 miliona. Međutim, kako navode na odgovor Fonda čeka se duže od tri meseca, malo je realizovanih krediti iz sektora turizma, nema javnosti u radu Fonda vezano za zahteve u obradi.
Ključni meseci za uplatu prolećnih putovanja i rezervaciju letovanja su mart, april i maj, a turističke agencije nisu bile u mogućnosti da obavljaju svoju delatnost baš u tim najbitnijim danima.
“Od marta meseca ne radimo, sve rezerve koje smo imali su potrošene. Uputili smo zahtev i Gradskoj upravi Valjevo za jednokratnu pomoć u iznosu od 70.000 dinara za turističke agencije , 35.000 dinara za putničke agencije i organizatore putovanja. Dosta gradova u Srbiji: Kraljevo, Kragujevac i dr.obratili su se lokalnoj samoupravi sa zahtevom za pomoć. Iz tog razloga i mi smo tražili pomoć od naše lokalne samouprave”, objasnila je Vujović.
Ove sezone u ponudi turističke agencije “Rekreativa” su jednodnevni izleti širom Srbije: Palić, Krupanjsko vrelo, Đavolja varoš, Golubac, krstarenje Drinom.
“ Zbog trenutne situacije nemamo đačke ekskurzije, a i izleti će stati kad počne zimsko vreme “, zaključila je Snežana Vujović.
Ističu i da je u turizmu „stanje zaista alarmantno“, kao i da će oporavak trajati više godina, čekaju pomoć Vlade i bolja vremena za turizam.