Međunarodni Sajam etno hrane i pića od 30.novembra do 3.decembra, na kome učestvuje više od 300 izlagača tradicionalnih prehrambenih proizvoda iz Srbije i Jugoistočne Evrope, otvoren je juče na Beogradskom sajmu. Izloženi su tradicionalni visokokvalitetni proizvodi iz Srbije i okruženja sa zaštićenim geografskim poreklom velikog tržišnog i izvoznog potencijala, koji su i važan deo turističke ponude. Na 17. sajmu učestvuju i proizvođači iz Valjevskog kraja, uz podršku Regionalne privredne komore Kolubarskog i Mačvanskog upravnog okruga (RPK) i Turističke organizacije Valjevo. Prvi put se na Sajmu etno hrane i pića predstavlja i JP Agrorazvoj-valjevske doline” sa proizvodima valjevskih proizvođača hrane i pića, kao što su Sirevi “Tadić”, Gazdinstvo Đukić” i “Prirodna hrana” Zorice Dobrivojević.
Sajam je zvanično otvorila ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković, istakavši da se organska proizvodnja u prethodnih deset godina znatno razvila i da se u našoj zemlji time bavi oko 7000 poljoprivrednih gazdinstva. Ona je još rekla da je izvoz organske hrane i pića prošle godine dostigao 68,5 miliona evra.
Ponudu slatke i slane zimnice na štandu RPK predstavila je i “Baba Julina kujna” proizvođača Dragana Nikolića iz Bajevca, koji drugi put učestvuje na sajmu etno hrane i pića.
” Zahvaljujući RPK Valjevo i ove godine smo na Sajmu sa našim kompletnim asortimanom proizvoda. Na prošlogodišnjem Sajmu smo osvojili dva priznanja- za slatko od šljiva i džem od šipurka i specijalnu nagradu za blagi ajvar. Proizvodnjom zimnice se porodično bavimo već pet godina uglavnom od voća i povrća iz našeg gazdinstva. Svi proizvodi se spremaju na tradicionalan način, isključivo na šporetima na drva “smederevcima”, bez korišćenja električne energije i modernih tehnologija. Čak 90 odsto naših proizvoda prodajemo u Beogradu, delom i putem društvenih mreža i “na preporuku”. Učešće na sajmovima je veoma važno, zato što posle svakog sajma steknemo nove kupce. U planu nam je proširenje proizvodnje, jer je naša zimnica sve više tražena.”- kaže Nikolić.
U porodičnoj firmi “Rakije Mićić” vlasnika Đorđa Mićića iz Gole Glave predano radi već druga generacija proizvođača najčuvenijeg domaćeg pića.
” Moj otac je počeo da proizvodi rakiju devedesetih godina prošlog veka, firmu smo otvorili 2013.godine. Imamo zasad šljive na površini od 6 hektara, dunje na 4 hektara a kupili smo i dva hektara zemlje u Vojvodini. Kupujemo od domaćih voćara kruške viljamovke i kajsije. Planiramo proširenje proizvodnje na likere od maline, jagode i višnje. Najveći kupci naših rakija su restorani u Beogradu, Nišu i Novom Sadu. Sajmovi hrane i pića mnogo doprinose prodaji naše rakije, kupci neretko dolaze da posete naše gazdinstvo i da vide voćnjake. Ulažemo mnogo truda i ljubavi u ovaj posao a sa mladim naslednicima stasava i treća generacija proizvođača u firmi “Rakije Mićić”- kaže Đorđe Mićić.
“Cilj manifestacija ovakvog tipa je da naši mali proizvođači steknu kupce i osvoje nova tržišta. Uglavnom su to proizvođači zimnice i kvalitetne srpske rakije, po čemu je naš kraj poznat, a sajmovi doprinose da se o njima dalje čuje, da bolje prihoduju i samim tim ubuduće više ulažu u dalju proizvodnju.Ovaj Sajam oživljava ukuse starih recepata i tradicionalnih tehnologija u proizvodnji hrane i pića i veliča raznolikost i samosvojnost našeg gastronomskog nasleđa.”- ističe Vesna Kudić, direktorka RPK Valjevo.
Sajam etno hrane i pića u Beogradu organizuje Beogradski sajam uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Privredne komore Srbije, Zadružnog saveza Srbije i Zadružnog saveza Vojvodine.
/redakcuja/