Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon rekao je za RTS da se u narednom periodu očekuje povećanje aktivnosti virusa.
Istakao je da ponovno uvođenje vanrednog stanja nije opcija, kao i da virus jeste u cirkulaciji u stanovništvu, ali da se nadzire dobro.
– Tokom narednih dana se očekuje da će taj broj biti trocifren, ali ispod 200 – kazao je Kon.
Naveo je da se može očekivati dalji porast aktivnosti koronavirusa i da će epidemiolozi pratiti situaciju, ali od našeg ponašanja zavisi da li će virus biti usporen.
Kon je istakao da je u Beogradu transmisija virusa najintenzivnija, ali da u ostatku Srbije nije tako.
Kako je naveo, u Srbiji se dešava prelivanje pacijenata iz zemalja okruženja.
– Do sada je utvrđeno da je to oko pet posto. Ipak, najveća cirkulacija je u samom stanovništvu i jeste u uzrastu između 20 i 40 godina, ali zahvata i sve ostale starosne strukture – kazao je Kon.
“Vanredno stanje nije opcija”
Govoreći o ponovnom uvođenju vanrednog stanja, Kon je rekao da to nije opcija i da se ne razmišlja o tome.
– Prvenstveno se razmišlja o nadzornim sistemima, kao što su škole. Prošle nedelje se pojavila 21 nova škola, ali sve su sporadični slučajevi, što je jako važno napomenuti. Virus jeste u cirkulaciji, ali ga nadziremo dobro. Ukoliko ne budemo uspeli tako, onda se mora razmišljati o nekim restriktivnim merama, ali o vanrednom stanju ne – naglasio je Predrag Kon.
Kada je reč o potencijalnom zatvaranju škola u novembru, Kon je naveo da to trenutno nije opcija i da bi se to desilo u slučaju ozbiljnog pogoršanja epidemijskog stanja.
– U nekim lokalnim sredinama i eventualno u pojedinim školama, nije nemoguće da se pređe na onlajn nastavu. Nema nijednog razloga, epidemiološkog, da to bude za sve škole – istakao je Kon.
Naveo je da u samom suzbijanju epidemije ništa ne može da pomogne, a da lek remdesivir, koji danas počinje da se primenjuje u Srbiji, služi za lečenje onih koji su već oboleli, kao i da je dobra vest da je taj lek prisutan.