У Ваљеву је данас одржана пета конференција под називом„Актуелности у едукацији и рехабилитацији особа са сметњама у развоју“.На овој конференцији присуствовао је и Министар за рад,запошљавање,борачка и социјална питања Србије Александар Вулин.
До 30.априла ове године кроз мере подстицаја и субвенционисања запошљавања особа са инвалидитетом, запослено је укупно 1.993 особе са инвалидитетом, што је значајно више у односу на прошлу годину. Ове године Министарство за рад за субвенционисање запошњавања особа са инвалидитетом издвојило је 550 милиона динара.
“Људи схватају које су предности запошљавања особа са инвалидитетом, разумеју да је то економски оправдано, али и прилика да покажете да смо социјално одговорни да помогнете човеку коме је помоћ потребна, не тако што му нешто поклоните, већ допустите да својим радом и својим знањем брину о себи и својој породици.На тај начин не помаже се само појединцу, већ и његовој породици,околини и читавој заједници.Наше субвенције су значајне и наставићемо да радимо у том правцу.
Процес инклузије,процес учења јесте борба читавог друштва да особе ометене у развоју са одређеним менталним и развојним потешкоћама максимално приближи свакодневном животу. На нама је да их образујемо, да им помогнемо да стекну вештину која ће им бити корисна и с којом ће кроз живот моћи да брину о себи, да се осећају корисно и као сигурни чланови заједнице. Министарство рада је управо посвећено томе, како омогућити да читава Србија буде прихватљива, да буде подједнако доступна сваком људском бићу које живи овде”, рекао је министар.
Градоначелник Ваљева др Слободан Гвозденовић изразио је задовољство присуством министра Вулина данас у Ваљеву поводом едукације кадрова који раде са децом ометеном у развоју. “Град Ваљево издвојио је значајна средства у буџету за социјална давања, такође морам да напоменем да је Дом здравља учесник у пројекту под називом “ Invisible children“ који финансира ЕУ .За овај пројекат опредељено је близу 20 милиона динара, а ради се управо о инклузији деце са посебним потребама у руралним срединама“, рекао је градоначелник.
На скупу стручњака из различитих институција и невладиног сектора разговара се о психосоцијалној подршци породицама деце са сметњама у развоју, инклузивном приступу у третману поремећаја у понашању ученика, али и о учинку савремених технологија у едукацији и рехабилитацији особа са сметњама у развоју.
На овогодишњој конференцији учествовало је 240 стручњака са пријављених 87 радова , међу учесницима су психолози, дефектолози, лекари из Србије и иностранства.